Kripto Paralardan Uzaklaşan Güney Koreli Gençler Bu Sektöre Yöneliyor!

116

Güney Kore‘de piyasadaki yüksek likidite, nispeten küçük bütçeli bazı genç perakende yatırımcıları alışılmadık ve belki de “eğlenceli” yatırım yöntemlerine bakmaya yöneltti. Son zamanalrda kripto para çılgınlığı ile gündeme gelen Koreli gençler, hayvancılık ve sınırlı sayıda üretilen Rolex saatleri gibi ilginç alanlarda yatırımlara yöneldiler. Araştırmaya göre, volatilitenin yüksek olduğu borsalara veya daha yüksek risk taşıyan kripto para birimlerine güvenmek yerine, gençler daha istikrarlı ve garantili getiriler peşinde.

 Kripto para yatırımından daha güvenli ve garanti bir sektör!

Güney Kore kripto para sektörüne nefes aldırmayan ülkelerden bir tanesi. Ülkedeki finansan denetim otoritesi, gençlerin borsa ve kripto parlar nedeniyle borç oranının son bir yılda 8 kat arttığını bildirdi ve çok sıkı tedbirler almaya hazırlanıyor. Koreli gençler için yeni alternatif yatırım yöntemini mümkün kılan şey, fon toplamak ve bir süre sonra değer kazanması beklenen maddi varlıkları satın almak için geliştirilen dijital platformlar. Örneğin, sığırlara yatırım yapmak için bir platform olan Bancow, buzağı satın almak ve ortak yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ve çiftlikler için bir aracı görevi görür. Yaklaşık iki yıl sonra, yetişkin inekler açık artırmada satılıyor ve iki yatırımcı taraf karı paylaşıyor.


Şirkete göre, yatırım yapan taraflar büyük ölçüde yatırımcılar ve çiftçiler olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Yatırımcılar bir ineğe ne kadar çok para harcarlarsa, o kadar çok hisse tutuyor. Bu arada, çiftçiler de yetiştirme maliyetlerine katkıda bulunuyor. A sınıfı yem için ödeme yapan çiftçilere diğerlerinden daha fazla pay veriliyor.Genellikle 4-5 milyon won (3,500-4,300 dolar) civarında olan buzağıların fiyatı, etin ve sığırın cinsine bağlı. Bancow yaklaşık yüzde 19’luk bir kar oranı bekliyor. Bir yatırımcı 40 bin won’luk bir ineğin yüzde 1’lik hissesine sahipse,  yaklaşık 7.600 won kazanabilir. Bu garantili gelir kripto paralardan daha cazip görünüyor. Kripto para çılgınlığının bir geçici bir heves olduğunu iddia eden bazı kesimler lale çılınlığını örnek göstererek, eleştirilerine devam ediyorlar.

Sığır besiciliği enflasyona karşı iyi bir yatırım

Güney Kore, kripto para yatırımı yapabilmek için trader ve yatırımcılara aylık belirli bir miktarda gelir zorunluluğu getirmeye hazırlanıyor. Böylelikle, gençlerin bankalardan kredi çekip borç alarak borsa ve özellikle altcoin’lere yatırım yapmalarının önüne geçiliyor. Bancow CEO’su şunları vurguladı:

MZ jenerasyonu, fiyat luna parktaki hız treni gibi yükselip düştüğü için hisse senedi veya kripto para ticaretinde bir gecede para kaybedip kaybetmeyeceklerinden endişe etmekten bıktı. Bu günlerde gençlerin çoğu, kâr garantili varlıklara’ istikrarlı bir yatırım yapmayı tercih ettiği dikkatimi çekti. MZ kuşağı, 1980’lerden sonra doğanları kapsayan Y kuşağı ve Z kuşağı anlamına geliyor. Sığır fiyatlarının uzun vadede enflasyona ayak uydurması muhtemel. Yurtiçi canlı hayvan fiyat endeksi Nisan ayında geçen yıla göre yüzde 18,4’e yükseldi ve fiyat 18 ila 30 aydan fazla artacak. Ayrıca, ineklerin bakımı ve büyümesi göz önünde bulundurulduğunda, iki yıl sonra kâr büyük ölçüde garanti ediliyor.

Güney Koreli Dev Bankadan Çarpıcı Kripto Para Hamlesi!

Güney Kore kripto para ticaretinden elde edilen gelirden yüzde 20 vergi alınacağını duyurdu. Uygulama 1 Ocak 2022 tarihinde geçerli olacak. Güney Kore, kripto para ticaretinden yılda 2,5 milyon wondan (2.260 dolar) fazla kazanç sağlayan yatırımcılardan 1 Ocak 2022’den sonra yüzde 20 vergi alacak. Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, 2,5 milyon wona kadar kazançlar vergiden muaf olacak. Bu miktarın üzerinde kalan kazançlar ise yüzde 20 oranında vergiye tabi olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynak Koreaherald.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku