Bu 7 Temel Prensip Bitcoin in (BTC) Bir Sonraki Hareketi Hakkında Önemli Bilgiler Sunuyor

0 1

Bitcoin fiyatı bir hafta boyunca 33.900 ila 40 bin dolar aralığında sıkışıp kaldı. BTC tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42 bin dolardan 30.100 dolar a kadar düştükten sonra şimdi Bitcoin fiyatındaki bir sonraki büyük harekete dair bazı belirsizlikler var. Bununla birlikte yedi temel ilkenin gösterdiği gibi Bitcoin yatırımcıları arasındaki duyarlılık yükselmeye devam ediyor.

Analitik firması Santiment bir dizi göstergenin “artan fiyat oynaklığı ve aşağı yönlü baskıdan bağımsız olarak kâr elde etmekten uzaklaşıp HODLing yapmaya doğru istikrarlı bir dönüş olduğunu” gösterdiğini belirtti. Bu diğer göstergelerin yanı sıra hareketsiz BTCnin yenilenen aktivitesini izleyen Bitcoinin Tüketim Yaşı göstergesi ile kanıtlanmaktadır. Santiment bu notla ilgili şöyle bir tweet attı:

 Bitcoin son birkaç ayda defalarca kez yeni rekor seviyelere ulaşmasının ardından bir kez daha trend stratejisi haline geliyor. 40 bin doların üzerindeki keskin yükseliş sırasında taşınan hareketsiz paralar şimdi tekrar uykuda.

Santimente göre Bitcoinin tekrar zamanla 40 bin dolara ulaşacağından şüphe eden tüccarların sayısında artış olsa da günlük aktif adreslerin ve işlem hacminin uzun vadeli trendi aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi “hala oldukça sağlıklı görünüyor”.

Analitik firmanın da belirttiği gibi Twitterda Bitcoine yönelik duyarlılık daha çok ayıların yanına doğru kayıyor ve bu nedenle artık olumlu değil. Duyarlılık Ekim ayından bu yana en olumsuz seviyesinde. Ancak bu olumlu bir işaret olabilir:

Kalabalık güvensizliği ile fiyatlar yükselme eğiliminde olduğundan bu aslında BTC için olumlu bir işarettir.

Bitcoin Balinaları Dipten Satın Alıyor

Bir başka yükseliş işareti de “Bitcoin balinalarının” davranışıdır. Analist CryptoKeanın ortaya çıkardığı gibi kurumların ve büyük yatırımcıların talebi azalmıyor. Analist şunları ekledi: 

Halen satın alınan ve borsalardan çekilen Bitcoin miktarı bize çok şey söylüyor. Kurumlar ve mega yatırımcılar Bitcoini biriktirmek ve saklama hizmetlerine aktarmakla meşgul.

Bu tez birkaç gerçekle desteklenmektedir. Örneğin 1.000 BTCnin üzerinde tutan Bitcoin adreslerinin sayısı dün tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yalnızca bu yıl şu anda 6 milyar dolar değerinde olan 164 adres eklendi.

 Ek olarak Glassnode tarafından yapılan yakın tarihli bir analize göre “biriktiren adreslerinde” tutulan BTC sayısı bir yılda yüzde 17lik bir artışı temsil edecek şekilde 27 milyonu aştı. Biriktiren adresleri yalnızca BTC almış ve hiç harcamamış adreslerdir (madenci ve borsa adresleri hariç).

Bu artış bu adreslerde tutulan toplam arzın neredeyse yüzde 15i ile BTC piyasasında meydana gelen büyük arz kısıtlamasını vurgulamaktadır. Bitcoinin likit arzındaki genel düşüş ve kaybedilen coin sayısıyla birleştiğinde bu BTCnin şimdiye kadar gördüğü en yüksek fiyatları korumasına yardımcı olan daha da sınırlı bir arz sağlar.

Son olarak Grayscale Grayscale Bitcoin Trustın (GBTC) duraklamasının ardından bir kez daha kurumsal yatırımcılardan büyük girişler görüyor. Grayscale dün GBTCye toplam 16 bin BTC tahsis ederek bir rekor daha kırdı. Bu 18 günlük Bitcoin madenciliğine eşdeğerdir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku