Bu 4 Faktör Bugün Yaşanan Sert Düşüşü Anlamak Adına Önem Arz Ediyor!

0 198

Kripto para piyasasının bugün yaşadığı çöküş Bitcoin (BTC) ile başlasa da bütün piyasayı sert bir şekilde salladı. Top 10 içerisinde Dogecoin (DOGE) dışında her altcoinin yüzde10 ve üzeri düşüş yaşadığı görülüyor. Bu da yatırımcıların düşüşün sebebine dair birden fazla teori ortaya atmasına neden oldu. Peki düşüşün asıl sebebi ne?

Şu an için kripto para sektöründe yaşanan düşüşe sebep olarak gösterilen 4 temel durum var ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

1-Çin’deki Enerji Sıkıntısı 

Blockchain.com verilerine göre hash rate ciddi bir sıkıntı yaşasa da bunun düşüşü ile fiyat arasında net bir bağlantı olmadığı biliniyor. Hash rate ağın temel işlem gücü olarak biliniyor ve bu durumda ağdaki işlemlerin onaylaması yavaşlasa ve işlem kuyruğu uzasa da bunun fiyat üzerinde çok daha kötü durumlarda etkiye sahip olmadığı görülmüştü.

2-Pi Döngüsü

Düşüşün olası nedenleri olsa da, analistler tarafından bu haftanın başlarında Pi döngüsü üst göstergesinin 2017’den bu yana ilk kez yanıp söndüğü bildirilmişti.

Gösterge genellikle bir pazarın zirveye ulaştığını gösterir. Bu nedenle, bu seviyelerde gelen bir düşüş beklenebilir.

3- Coinbase IPO’su ve CEO’nun Yüklü Satış Yaptığı İddiası

14 Nisan tarihinde halka arz olan Coinbase, 100 milyar dolar üzerinde değerleme ile açılsa da bu tarih ile FOMO da bitmiş oldu. Buna ek olarak Coinbase CEO’sunun elindeki bütün Coinbase hisselerini sattığı iddiası da piyasada olumsuz etki yarattı. Ünlü araştırmacı Ryan Todd ise Coinbase CEO’sunun hala 1,1 milyon hisseye sahip olduğunu SEC’ye verilen bildiri ile resmen kanıtladı ve bu iddia da ortadan kalkmış oldu.

4- Finans Kurumlarına Kripto Para Odaklı Soruşturma İddiası

FXHedge tarafından gece yarısı yayınlanan bir gönderide, ABD Hazine Bakanlığı makamının birçok finans kurumuna yönelik kripto paralarla kara para aklama odaklı soruşturma başlattığı vurgulandı. Haberin kaynağı bilinmese ve haber doğrulanmasa da tam olarak bu açıklama sonrasında fiyat sert düştü. Bu da aslında düşüşün temel sebeplerinden birisinin bu tweet olduğunu göstermekte.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku