BTC yatırımcıları makro işaretleri tartışıyor

0 0

Yatırımcılar yakın vadede bir Bitcoin artışı bekliyor. Bunu düşündüren ise şu üç ana faktördür: zorlayıcı bir teknik yapı uzun vadeli sahiplerin sayısında artış ve hızla büyüyen bir hash oranı. 

Kısa vadede Bitcoin için yükseliş senaryosu 

Tam zamanlı bir Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası yatırımcısı olan Michael Van de Poppeye göre Bitcoinin kısa vadeli eğilimi fiyat 9100 doların üzerinde kaldığı sürece iyimser bir tabloya işaret ediyor.

9100 dolar ve 9300 dolar aralığı Mayıs ayından bu yana Bitcoin için güçlü bir destek alanı olarak hizmet ediyor. Fiyat 9100 dolar tutuyor ve yeniden 10500 doların üzerinde işlem görmesi ile birlikte Van de Poppe bir sonraki adımın 12000 dolar olacağını vurguladı. 

“10.000 doları kırarsak bir sonraki seviye 10.500 dolardırdır. 10.500 doları kırarsak bir sonraki seviye 11.500-12.000 dolardır. Tutulması gereken önemli seviye;  9100-9300 dolar arasıdır. ”

Kripto para tüccarı Nunya Bizniz ise bu ayın başlarında BTCnin uzun süren bir ralli görmesi için şunların önem teşkil ettiğini belirtti: 

10.000 dolar için bir direniş ve psikolojik engel; 10.500 dolar için en yüksek piyasa yapısındaki değişim 11600 dolar için son üç döngü aylık kapanış % 50 Fibonacci düzelmesinde kilit teknik seviyenin üzerinde yer alır ve 14.000 dolar aylık tüm zamanların en yüksek seviyesinin üzerinde gerçekleşen kapanış BTCnin rekor seviyesine yükselme girişimini gösterir.

Bitazu Capitalin kurucu ortağı Mohit Sorout bu dönemde keskin bir geri çekilme görülmediği takdirde Bitcoin fiyatının yedi gün içinde iki yıllık döngüden kırılmasının muhtemel olduğunu bildirdi.

Sorout ayrıca Haziran ayında fiyatının açıldığı 9440 dolardaki Bitcoinin güçlü toparlanmasının satın alma talebinin güçlü bir kanıtı olduğunu belirtti. Bitcoin fiyatı 7 Haziranda Bitmexte 9360 dolara kadar düşüş gösterdi. Hızlı bir şekilde iyileşme göstererek 10 Haziranda 10160 dolara kadar yükseldi.

Bitcoinin zorlayıcı teknik yapısı hashrate hızındaki ani bir artış ve “hodlers” adı verilen ani artışla destekleniyor. Kripto para yatırımcısı Willy Woo tarafından işletilen bir piyasa veri platformu olan Woobullun verileri yatırımcıların giderek artan bir şekilde BTCyi mevcut fiyatlarla biriktirdiğini gösteriyor.

Bitcoin HODL Waves grafiğindeki Bitcoin fiyat trendiyle çakışma gösteren dalgalar yükselirse yakın vadede satış yapma planı olmayan daha fazla yatırımcının BTC aldığını gösterecek.

Önceki boğa piyasaları yatırımcıların Bitcoinin hem kısa hem de orta vadeli eğilimi ile daha rahat duruma geldiğine dair oldukça olumlu bir sinyal olan HODL dalgalarındaki bir artışla başladı. 

Woo “Üst konturlar arzı (hareketsiz kalan eski paralar) alt konturlar yeni talebi temsil ediyor (son zamanlarda değişmiş paralar). Bileşik görünüm yeni talep getiren her bir boğa döngüsünü açıkça gösteriyor. ” açıklamasında bulundu.

Uzun vadeli yatırımcıların iyimser eğilimi madencilerin Bitcoin fiyatının 2020nin sonuna doğru yükseleceği yönündeki artan güveniyle çakışıyor. Son çeyrekte ikinci bir zorluk ayarlamasının ardından Bitcoin blockchain ağının hash oranı önemli ölçüde arttı. Hash oranındaki artış madencilerin önümüzdeki aylarda Btcnin 10500 doların üzerine geri dönmesini öngördüğünü gösteriyor.

Güçlü bir teknik yapının yükseliş trendi için birleşmesi ve artan hash oranı ile hodlers gibi olumlu temel veriler kısa vadeli bir ralli olasılığını artırıyor.

Kısa vadede Bitcoin için düşüş senaryosu

Bitcoinin kısa vadede düşüş senaryosu esas olarak Bitcoinin 10.000 dolar seviyesinde reddedilmesi etrafında dönüyor. Bitcoin fiyatı üçüncü testinde bir direnç veya destek seviyesini geçme eğiliminde görünüyor. Bunu başaramaması durumunda dik bir geri çekilmeye karşı savunmasız hale geleceği düşünülüyor.

Mayıs ayından bu yana Bitcoinin fiyatı 10.500 dolarlık direnç seviyesinden toplam üç kez çıkmaya çalıştı. Ancak her girişim hızlı bir satışla karşılandı bu da 10.000 dolar ve 10.500 dolar aralığında önemli bir satış baskısı olduğunu gösteriyor.

Tesadüfen daha büyük bir zaman diliminde üçüncü kez Bitcoin fiyatının 10.500 doları reddetmesi Ekim 2019 ve Şubattaki olaylar olası bir üçlü üst oluşum oluşturdu.

9.000 doların altına inmesi yakın bir direnç seviyesinden bir düşüş olduğunu gösteriyor.. Bitcoin bu yılın Ekim 2019 ve Şubat aylarında sırasıyla 6.400 dolar ve 3.600 dolara düştüğü için spekülatörler  6.000 dolara düşmesini bekliyor.

Trader Nunya Bizniz yaygın olarak kullanılan Bollinger Bant Genişliği göstergesinin Bitcoin için yerel bir tepe gösterdiğini ve önceki zirveleri oldukça doğru bir şekilde işaretlediğini buldu. “Bollinger Bant Genişliğindeki ani yükselişler aşağı eğimli turuncu trend çizgisini takip etti. Buna ek olarak BBWdeki bu ani artışlar da fiyat zirveleri ile mükemmel bir şekilde uyumludur. Bu tekrar olacak mı? ” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Üçüncü çeyrekte Bitcoini etkileyebilecek diğer değişkenler

Azalan işsizlik iddiaları ve Fedin düşük faiz oranını koruma niyeti gibi olumlu gelişmelere rağmen yatırımcılar perakende satış korkusu veya FOMOnun artmasıyla daha temkinli olmaya başlıyor.

Piyasadaki belirsizlik ve bir borsa krizinin en yüksek hedge fonlarının tahminleri yatırımcıların tek hisse senetleri ve Bitcoin gibi daha yüksek riskli varlıklara olan isteği azalıyor. Premarket verileri Dow Jonesun 900 puanlarını 11 Haziranda düşürdüğünü ve sekiz gün süren bir işlem seansında sekiz günlük kazançların silindiğini gösteriyor.

Bununla birlikte pozitif bir değişken yönetim altındaki varlıklarda yaklaşık 2.46 trilyon dolar olan Fidelity Investmentsın bulgularıdır. Bir ankette Fidelity ABDdeki kurumların yaklaşık üçte birinin Bitcoin veya Ethereum (ETH) gibi dijital varlıklara yatırım yaptığını buldu. Yükselen kurumsal benimseme azalan spot ve vadeli işlem hacmini telafi ederse Bitcoinin tarihte ilk kez kurum liderliğindeki bir ralli görme olasılığı bulunuyor.

Glassnodeden elde edilen verilere göre yatırımcılar 2020nin üçüncü çeyreğinde düşük bir volatilite  beklediği için hodler sayısı geçen hafta % 2.7 arttı.
 

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku