BTC, altın ve S amp P 500 arasında artan korelasyon

0 0

Bitcoin fiyatı altın ve borsa fiyatları ile yüksek oranda korelasyona sahip görünüyor.

Spekülatörler pandemi ile ortaya çıkan ekonomik kaos nedeniyle olası bir kayıp yaşamamak adına farklı varlıklara yönelmeyi tercih etti.

Salgın süresince yükseliş gösteren altın artmaya devam ediyor. Geçen yıla oranla ticaret faaliyetinde artış gözlemleniyor ancak ABDnin yaptığı para basımı fiyat artışını uzattı.

Son zamanlarda altına alternatif olarak Bitcoin ilgi görüyor. BTC fiyatı pandeminin başladığı Mart ayında bir çöküş yaşamasına rağmen yükselişe geçti.

Son iki aya bakıldığında altın ve BTCnin korelasyonunu rekor seviyede görmek mümkündür.

Uzmanlar fiyat hareketindeki değişkenliğin nedeni olarak altın yerine Doların baz alınması gerektiğini söylüyor.

ABD Doları değer kaybederken Federal Rezerv enflasyonun yıllık % 2 hedefinin üzerine çıkmasına izin verdi. Bu zaman ilerledikçe insanların aynı varlıkları aynı miktardaki parayla satın alamayacağı anlamına geliyor. Bu dönemde hedgeler cazip duruma gelecek.

Bitcoin ve altın arasındaki rekor korelasyon yatırımcıların ikisi arasında bir fark görmediklerini çünkü benzer olduklarını ve değerleriyle aynı amaca hizmet ettiklerini gösteriyor.

Bununla birlikte Bitcoin S&P 500 ile de korelasyon içerisinde görünüyor. Çünkü bazı yatırımcılar tarafından bir değer olarak görünen BTCyi servetlerini artıracak bir yatırım olarak görenler de bulunuyor.

Gerek BTC gerekse S&P 500 pandemi sırasında tarihsel bir korelasyona ulaştı.

S&P 500 piyasaların değerlemesi ekonomik eğilimler ve jeopolitik dahil olmak üzere birçok faktörden etkileniyor.

Grafikler incelendiğinde korelasyonun yalnızca negatif bölgeye düşecek şekilde arttığı görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku