Brezilya’nın Bitcoin (BTC) Kralı Tutuklandı: 7 Bin BTC Kayıp!

20

Dolandırıcı olduğu iddia edilen kripto komisyoncusu Oliveira, bir hack kurbanı olduğunu iddia ettikten sonra 2019 yılında iflas başvurusunda bulundu. Kendini “Bitcoin King” olarak tanımlayan Claudio Oliveira, kripto para içeren 1,5 milyar real (yaklaşık 300 milyon dolar) dolandırıcılık planını yönettiği iddiasıyla Brezilya federal polisi tarafından tutuklandı ve suçlu bulundu.

Bitcoin Banco Group, yatırımcıları fahiş günlük getiri vaadiyle cezbetti

Oliveira, 2019’dan beri yatırımcı fonlarında 7.000 Bitcoin (BTC) kaybettiği iddiasıyla soruşturma altında olan Brezilyalı bir kripto komisyonculuk şirketi olan Bitcoin Banco Group’un başkanı olarak görev yaptı. Pazartesi günü yapılan basın açıklamasında kabaca, Curitiba Büyükşehir Bölgesi’nden federal polisler tarafından Oliveria ve Bitcoin Banco Grubu’nun diğer üyeleri için bir önleyici tutuklama emri, dört geçici tutuklama emirleri ve 22 arama-el koyma emri çıkarıldığını açıkladı. Bitcoin Banco Group’un, yatırımcıları fahiş günlük getiri vaatleriyle cezbettiği bildiriliyor. Polise göre, alarm zilleri ilk olarak platformun para çekme taleplerini engellemeye başladığı 2019’un başlarında çalmaya başladı.

Platform, Mayıs 2019’da saldırıya uğradığını iddia etti, ancak iddiayı destekleyecek kanıt sağlayamadığı bildirildi. Salı günü, bir yargıç ve eski bir müşterinin firmaya karşı dava açmasının ardından firmaya, saldırının kanıtını sunmasını emretti. Firma temmuz ayında davacı ile anlaştı. Eylül ayına kadar hesapları, hoşnutsuz yatırımcılardan gelen 200’den fazla davayla karşı karşıya kaldığı için mahkemeler tarafından donduruldu. Bununla birlikte Bitcoin Banco Group’un, 20.000’den fazla yatırımcısını etkilediği tahmin ediliyor.

Oliveira’nın varlıkları arasında 25.000 BTC yer alıyor

İddia edilen saldırının bir sonucu olarak, Bitcoin Banco Group, Curitiba’daki bir iflas mahkemesi ile adli kurtarma yani yerel makamlarla finansmanı yeniden düzenlemek ve iflastan kaçınmak ve de alacaklılara ödeme yapmak üzere bir dava açtı. Bitcoin Banco Group’un adli kurtarma başvurusunda bulunmasına rağmen, firmanın işi her zamanki gibi yürüttüğü ve alacaklılara geri ödeme yapmamak da dahil olmak üzere iflas mahkemesiyle olan yükümlülüklerini ihmal ettiği bildirildi. Platform, Brezilya Menkul Kıymetler Komisyonu’na kaydettirmediği “kamu toplu yatırım sözleşmeleri” başlatarak yeni müşteriler aramaya bile devam etti. “Operation Daemon” olarak adlandırılan Bitcoin Banco Group’a yönelik soruşturma, yatırımcıların fonlarının “suç örgütü liderinin çıkarlarına göre yönlendirildiğini” ortaya çıkardı.

2018’den sızdırılan bir vergi beyannamesi, Oliveira’nın varlıkları arasında 25.000 BTC ve 14 Brezilya mülkü olduğunu gösteriyor. Oliveira, Brezilya’da iflas suçları, zimmete para geçirme, kara para aklama ve suç örgütü işletmekle suçlanıyor. Soruşturma ayrıca “Bitcoin King”in Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da benzer şemaları işletmiş olabileceğini de ortaya koydu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku