Brezilya’dan kripto para piyasası için iyi haber

0 0

Brezilya merkez bankası dijital para birimlerini incelemek için çalışma grubu oluşturdu

Brezilya merkez bankası faydaları ve zorlukları da dahil olmak üzere dijital para birimlerini incelemek için bir çalışma grubu kurdu.

Merkez bankası online ödemelerin son yıllarda arttığın dikkat çekti. Banka dijital bir para biriminin Brezilyalıların paralarıyla tamamen online etkileşim kurmasına izin vereceğini söyledi.

Merkez bankası dijital bir gerçek banknot ve madeni para basma ve bakım maliyetlerini azaltmaya da yardımcı olacağını söyledi. Brezilyada kağıt para işlemenin tahmini maliyetinin yılda yaklaşık 90 milyar real (yaklaşık 16 milyar dolar) olduğunu belirten merkez bankası bunun genellikle ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılasının veya GSYİHnın yüzde 1 ila yüzde 2si arasında olduğunu da sözlerine ekledi.

Brezilya merkez bankası dijital para biriminin “nihai” çıkarılmasının etkisini inceleyecek olsa da bir tane yayınlamayabilir. Merkez bankası yetkilisi Rafael Sarres de Almeida “Grubun onayının (merkez bankasının) bir dijital para birimi çıkaracağı anlamına gelmediğini belirtmek önemlidir” dedi.

Almeida çalışmanın esas olarak merkez bankasının “topluma konu hakkında bir yanıt vermesine” yardımcı olacağını söyledi. Çalışma grubu ayrıca dijital para biriminin Kasım ayında Brezilyanın Pix adlı yaklaşan anında ödeme sistemine tamamlayıcı faydalar sağlayabileceğini değerlendirecek.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku