Botsvana da Bitcoin farkındalığı artıyor

0 0

Botsvanadaki SatoshiCentre 2014 yılından bu yana ülkede Bitcoin eğitimi ve FinTech küvözü olarak görev yapıyor. Kurum ayrıca Afrikanın en başarılı kripto ülkesinin gelişiminde öncülük ediyor.Satoshi Centre Bitcoin Lady adı da verilen Alakanani Itirelengin parlak fikriydi. Itirelengin öncelikli hedefi Botsvana ve Afrikada blok zinciri ve Bitcoin konusundaki farkındalığı artırmaktı. Itirelengin bu adımı attığı dönem daha gelişmiş ülkelerde bile Bitcoin farkındalığının oldukça düşük olduğu zaman dilimine denk geliyor.

Kuruluşundan bu yana kurum blok zinciri teknolojisini kullanmak isteyen girişimlere ve girişimcilere hizmet sunuyor. Eğitim ve seminerlerin yanı sıra kurum Botsvanada kullanıcılar fikir sahipleri ve kod uzmanları için topluluk oluşturmayı amaçlıyor.

Haziran 2018de SatoshiCentre Botsvana Blok Zinciri Birliğinin kurucu üyelerinden biri oldu. Afrika Bitcoinin sunduğu faydaların avantajlarını alan yerlerden biri. Bunun en büyük sebeplerinden biri akıllı telefon 
uygulamaları aracılığıyla para transferi gerçekleştirmenin yaygın olması. Batılı ülkelerde akıllı telefon uygulamaları ile para transferi alışkanlığı Afrikaya nazaran çok daha düşük seviyede.

Akıllı telefonla para transfer sisteminin Afrikada yaygın olmasının sebebi ise kıtada geleneksel banka ve bankacılık sistemi ağının yaygın olmaması.

Bitcoin ayrıca daha iyi para transfer ve ödeme sistemi imkanı sunuyor. Böylece yasa dışı faaliyet ve kaçakçılık gibi faaliyetler büyük oranda engelleniyor. 

Botsvana dğer Afrika ülkelerinin aksine istikrarlı siyaseti sayesinde yolsuzluğun az görüldüğü yerlerden biri. Ülke kıtadaki en uzun çok partili siyasi geçmişe sahip ve insan hakları konusunda da hatrı sayılır bir yerde konumlanıyor.

Botsvanadaki yeni girşimler burada gelişime odaklanıyor ve SatoshiCentre bu girişimleri desteklemek adına çalışmalar yürütüyor. Botsvana Merkez Bankası da kripto paralar üzerinde olumsuz herhangi bir çalışma ya da düzenleme yürütmediğini duyurmuştu.

Botsvananın yerli bir kripto para borsası bulunmuyor. Ülkede yaşayanlar kripto para işlemleri için WhatsApp Facebook grupları ya da Güney Afrika borsalarını kullanıyor.

Botsvananın Kenya Nijerya ya da Güney Afrika gibi Bitcoin toplulukları olmasa da yerel çözümler ve farkındalığı artırma üzerinde çalışan bir potansiyeli bulunuyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku