Bitcoin alımını hızlandıracak 7 ekonomik kriz türü

0 0

Yüklü miktarda borç almak için finans piyasalarını kullanan dünyanın birçok büyük ekonomisinde hükümet borçlar önü alınmaz seviyeye ulaştı. Artan borç yükü sebebiyle hükümetler finansal yükümlülüklerini karşılayamayacak seviyeye geldi ve ekonomik olarak negatif seyir izlemeye başladı. ABD ekonomisinde de artan borç yükü göze çarpıyor.

Menkul kıymetler borsası da dikkat çeken bir başka husus. Merkez bankası piyasaları borç vererek para aktarıyor. Ekonomiye giren milyarlarca dolarla bazı şirketler yüksek kar oranları açıklıyor. Böylece stok geri satın alım şemalarına sahip oluyorlar. Bu döngü bir süre sonra yatırımcıları borsadan ve tahvil piyasasından dışarı atabilir.

Tasarruflara yönelik küresel hareket birçok ülkede negatif faiz oranlarının oluşmasına sebep oldu. Kısmi rezerv bankacılığı da aşırı borca katkı sağlıyor. 

Emekli maaşları planlaması da hükümetlerin yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlandığı bir diğer konu. Emekli maaşı planlaması tahvil gibi düşük riskli varlık sınıfında yer alır fakat yüksek verim aranır. Maaş planlaması da tıpkı borsalar gibi borçlanma yoluyla yüksek risk sınıfına girebilir.

Geri ödemeli öğrenci kredileri de borç döngüsünün bir dğer parçasıdır. Birçok kişi öğrencilik süresi bittiği halde bu borçları ödememekte ya da geciktirmek için yöntemler aramaktadır. 

Kredi kartı kullanımı da yüksek seviyede. Çok sayıda kişi kredi ve ev kredisi gibi düşük geri ödeme yöntemleri üzerinden bankalara borçlanıyor. Fakat yüksek oranda borçlanma sistematik riski ve kredi kartı riskini beraberinde getiriyor.

Emlak piyasası da ekonomik krizi tetikleyecek unsurlardan biri. Bankalar ev kredisi vermek için düşük riskli varlıkları dayanak alır. Bankalar düşük faizli kredilerle tüketicileri cezbeder ve ev sahibi olmayı teşvik ederek kredi kullanımına yönlendirir. Emlak sektörüne olan ilgi yapay fiyatlandırmayı da beraberinde getirir. 

Bu olaylardan herhangi biri küresel finans sisteminde büyük yıkıma yol açabilir. Tüm bunlar düşünüldüğünde Bitcoin ölçülebilir desteği yaygın hale gelmesi matematiksel bütünlüğü politika ve bankacılık sisteminden ayrılması ve kurumların ilgisi ile olası ekonomik krizde seçilebilecek doğru adreslerden biri olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku