Borsalara olan BTC akışı, on gün içinde % 117 yükseldi

0 2

Bitcoin fiyatı 11 gün içinde 11.736 Dolardan 10.390 Dolara düştü. Bazı yatırımcılar bu fiyatın artan likidite ile daha da düşebileceğini iddia ediyor. Bununla birlikte bu likiditenin nasıl absorbe edileceği ile ilgili endişeler de bulunuyor. Veriler aynı seviyenin 1 Eylülden yazı yazıldığı zamana kadar % 117 yükseldiğini gösteriyor.
Bitcoin girişi 4 Eylülde 1.3 milyar Dolar seviyesinde zirveye ulaştı ve ardından 636 milyon dolara düştü. Bitcoin girişleri son 24 saat içinde 46.15 k BTC civarında 90 Günlük ortalamanın oldukça üzerinde yer aldı. Bitcoin borsalara girişteki artıştan fiyat düşüşüne kıyasla daha çok etkilendi. Aslında istikrarlı girişler fiyatın önümüzdeki birkaç hafta boyunca 10.000 Dolar seviyesinin üzerinde kalabileceğini gösteriyor.

Aynı zamanda likit olmayan BTC son dört hafta içinde ortalama 30.8 bin BTC düştü. Chainalysis verileri bunun iki aylık bir süre boyunca gözlemlenen en büyük düşüş olduğunu bildirdi.

Likiditede bir artış geleneksel olarak yeni alıcılar ve kurumsal yatırımcılar tarafından absorbe ediliyor. Bununla birlikte SushiSwap olayından yanan yatırımcılar gibi diğer faktörlerin spot borsalarda daha destekli sağlam sürdürülebilir bir talebi tetikleyebilmesi olasıdır.

SushiSwap olayı Definin piyasa değerinin yaklaşık % 50 oranında düşmesine neden oldu. Bu olay ile milyonlarca insan DeFiden silindi ve basın zamanında piyasa kayıplarından kurtuldu. Bununla birlikte bazı analistlerin Defı balonunun patlamak üzere olabileceğini söylediği gibi tam iyileşmeden söz etmek mümkün görünmüyor.

Aslında olay bildirildikten hemen sonra en iyi Defı tokenlerinin % 90ının fiyatı düştü. Defıdeki son satışların ardından ihtiyatlı yatırımcıların devam eden bir fiyat rallisi umuduyla spot piyasalarda Bitcoin için yeni bir talep yaratması muhtemeldir.

Ayrıca Defıde kilitlenen toplam değer 10 gün içinde % 10dan fazla düştü. Toplam kilitli değer rakamlarının daha da düşmesi durumunda yatırımcıların portföylerine BTC ekleyerek DeFiden kaybedilen değeri değiştirebilme olasılığı bulunuyor.

Bunun alıcıların Bitcoin ağına her 6 günde bir yaklaşık % 10 oranında eklenmesiyle ispatlanması mümkündür.

Düşen bir Defı piyasa değeri ile bu sayının daha da artma ihtimali bulunuyor.

Defıdeki kayba ek olarak yatırımcılar türev borsalarında yeni teklifler yoluyla BTCye doğru çekiliyor. Türev ürün teklifleri varlığın ticaretine kıyasla doğal risk daha düşük olduğu için popülerlik kazanamıyor. Türev borsalarında açık faiz ve hacimdeki artış tüm ekosistemi güçlendirirken spot borsalarda Bitcoin için paralel talep yaratıyor.

Huobinin Bitcoin seçenekleri ve Bravein merkezi olmayan türev borsası arasında türev tüccarlar için birkaç yeni teklifin olması yatırımcı ilgisinde artış görülmesini sağlıyor.

Son olarak Türev borsalarına toplam açık faiz de 17 Ağustosta 5.7 milyar dolara ulaştı ve yeni ürün teklifleriyle daha da yükselmesi söz konusudur. Aynı zamanda bu talep spot borsalara kayabilirken artan likiditeyi absorbe etmesi de mümkündür.

BTC girişlerinin artması uzun vadede fiyatı etkilemiyor. Bununla birlikte Defıdeki düşüş ve tüccarın türev borsalarına olan ilgisinin artması gibi faktörlerin spot borsalarda Bitcoin talebine ihtiyaç duyulan bir desteği sağlama ihtimali vardır. Bu nedenle yeniden canlanan fiyat rallisi büyük ihtimalle 2020nin sonuna kadar kendini sürdürecek.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku