Borsa son aylardaki en kötü gününü geçirirken Bitcoin yoluna devam ediyor 

0 0

Borsa dün yaklaşık iki aydaki en kötü tek günlük düşüşünü kapatarak dünyanın en zengin insanlarının 14 milyar doların üzerinde net değer kaybetmesine neden oldu. Bitcoin de dün geri çekildi ancak bu sabahtan itibaren daha önce hiç olmadığı kadar yüksek işlem görürken S&P 500 Dow Jones ve Nasdaq düşüşe devam ediyor.

Bu yıl boyunca birbiriyle sıkı bir şekilde ilişkilendirilmiş iki büyük farklı varlık sınıfı arasındaki bu ani ayrışmaya neden olan şey nedir ve piyasa değerine göre önde gelen kripto para birimi bunu sürdürebilir mi?

Borsa yatırımcıları için belirsizlik korkuya dönüşüyor 

Başkan Donald J Trump ve eski başkan yardımcısı Joe Biden arasındaki inanılmaz derecede tartışmalı hesaplaşma 3 Kasımda sona erecek ve ABD hisse senedi piyasası yatırımcıları ülke için fırtınalı bir dönemin öncesinde riskten kaçıyor.

Siyasi doruk noktasına denk gelen salgının ikinci dalgası ve perakende sektörü için yılların en az kârlı 4. çeyreği olması bekleniyor.

Şirket ve sermaye kazançları vergi kanunlarında bilinmeyen ve potansiyel değişikliklerden korkan yatırımcılar ekonominin durumunu göz önünde bulundurarak çoğu için şaşırtıcı derecede karlı bir yıl olması muhtemel olan yıl sonundan önce satış yapmasına neden oluyor.

Tüm bunların birleşimi Dow Jones Industrial Average gibi önemli ABD hisse senedi endekslerinin son iki ayın en kötü gününü kapatmasına neden oldu. Ancak bununla ilgili gerçekten ilginç olan şey Bitcoinin 2020nin yeni zirvelerine yükselirken borsa 2020 boyunca tümüyle ilişkilendirilmiş olduğu gerçeğidir.

Bitcoin direnci ve piyasalardan bağımsız hale gelmesi

Dow Jones S&P 500 ve Nasdaqın desteğinden kopmasıyla Bitcoin dün güçlü bir geri çekilme yaşadı. Her büyük ABD hisse senedi endeksi bu sabahın açılış çanından itibaren düşüşe geçti.

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi bugün yine yıl için yeni bir yükseliş kaydetti ve düşüş eğilimi gösteren borsaya kıyasla güçlü bir yükseliş eğilimi gösterdi. Kripto analistleri yıl boyunca Bitcoini rahatsız eden korelasyonun sona ermesini istiyorlar.

 Hem hisse senetlerinde hem de kripto parada Şubat zirvesinin ardından Kara Perşembe tamamen farklı piyasaları fiyat hareketi açısından yakından iç içe bıraktı. Ancak aşağıda korelasyon tablosunun da gösterdiği gibi bu nihayet kırıldı.

Bununla birlikte Bitcoin tamamen risk dışında değil. Kripto para birimi daha önce saptı ve bu hisse senetlerinin tersine döneceğini veya Bitcoinin onları tekrar pariteye koyacağını gösterebilir. Bununla birlikte eğer ayrıştırma gerçekten meydana geliyorsa Bitcoinin boğa koşusu karlılığın nerede olduğunu takip eden borsa parasıyla daha da güçlenebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku