Borsa korelasyonu Bitcoin için iyi mi? Bitcoin fiyatı, bunu takip edecek mi?

0 0

Bitcoin fiyatı ile altın arasındaki korelasyonun anlatısı yatırımcılar arasında çok popüler. Görünüşe göre son aylarda değerli metal rallisi tarafından desteklenen Bitcoin kendisini “dijital altın” olarak konumlandırdı. Ancak bu konuda hala bir fikir birliği yok.

Bazı analistler için Bitcoin S&P 500 endeksi ile ilişkilendirilmeye devam ediyor. Bu anlatı Bitcoin ve kripto piyasasının bu yıl mart ayında geleneksel piyasanın çöküşü sırasında zirveye ulaştı. O sırada Bitcoin 24 saatten daha kısa bir sürede değerinin yaklaşık yüzde 50sini kaybetti ve geleneksel finans piyasasıyla birlikte çöktü.

S&P 500 korelasyonu Bitcoin için iyi mi?

O zamandan beri S&P 500 Endeksi ile Bitcoin arasındaki korelasyon yatırımcılar için olumsuz görünüyor. Twitter aracılığıyla Plan B artık korelasyonun sadece sürdürülmediğini aynı zamanda Bitcoin için bir yükseliş senaryosunu temsil ettiğini iddia etti.

Analist söz konusu korelasyonu gösteren aşağıdaki grafiği paylaştı. Buna ek olarak Plan B Bitcoinin ABD-Çin ticaret savaşının başladığı 2018in ilk çeyreğinden beri S&P 500 ile ilişkilendirildiğini belirtti. Ardından aşağıda görülebileceği gibi 2020nin ilk çeyreğinde korelasyon artarak keskin bir düşüşün ardından şimdi zirveye ulaştı.

 Plan Bye göre ABD Merkez Bankası durdurduğu parasal genişlemeyi yeniden uygulayacak. Başka bir deyişle Merkez Bankası likiditeyi artırmak ve kredi vermeyi teşvik etmek için hisse satın alarak piyasayı yeniden canlandırmaya başlayacak. Buna dayanarak Plan B şu tahmini yaptı:

#Bitcoin ve S & P500 birlikte hareket ediyor. BTC ve S&P ortak düşüşlerine dikkat edin:

– Birinci Çeyrek 2019 (Corona çöküşü)

– Dördüncü Çeyrek 2018 (FED giderek azaldı parasal genişlemeyi durdurdu)

– Birinci Çeyrek 2018 (ABD-Çin ticaret savaşı)

İyi haber: parasal genişleme devam edecek (durdurma denendi ve bu siyasi intihardı) yani S&P ve BTC (S&P 2x = BTC 416x).

Bununla birlikte analist firması Skewin verileri Bitcoin ile S&P 500 arasındaki korelasyonun Temmuz ortasında zirveye ulaştıktan sonra düştüğünü gösteriyor. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi eğilim yukarı yönlü olsa da korelasyon Plan Bnin grafiğine kıyasla son haftalarda nispeten sabit kaldı.

 Birkaç analistin belirttiği gibi Bitcoin Fed’in enflasyon politikasının en büyük faydalanıcılarından biri olmuştur. ABD doları destek seviyesine ulaşıyor gibi görünse de Şubat ayındaki yıllık yüksek seviyesinin ardından yüzde 3 düştü. Bitcoin yatırımcısı ve Quantum Economicsin kurucusu Mati Greenspan bu eğilimin devam edeceğini tahmin ediyor:

Fed bu kriz sırasında açık ara en saldırgan merkez bankası oldu ve temelde piyasayı Dolar likiditesine boğdu. Yani tahminim geçerliliğini yitirdi. Ancak bu noktada Dolar düzeltmesi konusunda çoktan gecikmiş durumdayız. Piyasalar nadiren bu kadar uzun süre tek bir yönde devam eder.

Bitcoine olan kurumsal ilginin artmasının nedeni budur. CNF tarafından bildirildiği üzere Nasdaq devi MicroStrategy dolar enflasyonuna karşı korumak için Bitcoini büyük bir rezerv varlık olarak biriktirmeye başladı. Eski Goldman Sachs çalışanı Raoul Pal MicroStrategyye benzer bir pozisyon oluşturdu. Pal uzun vadede Bitcoinin diğer tüm varlıkları hisse senetlerini ve değerli metalleri geride bırakacağını öngördü.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku