Borsa Çökerse Bitcoin Portföyünüzü Koruyabilir mi?

0 4

Bu makale Bitcoinin deflasyonist modelinden değer deposundan ve geleneksel piyasada bir çökme durumunda nasıl bir riskten korunma görevi gören bir varlık olduğundan bahseden bir makale değil

Makale ayrıca geleneksel piyasadaki uzun süredir devam eden varlıklara kıyasla Bitcoinin üstün getirilerinden de bahsetmiyor. Dahası bu makale Bitcoinin kesinlikle 100 bin dolara ulaşacağını iddia eden bir makale de değil. 

Bu makale öngörülemeyen bir olay nedeniyle borsanın çökmesi durumunda yatırımcının kendini nasıl koruyacağı konusunu ele alıyor.

Fed’in ekonomiyi şişirme kararı nedeniyle tüm ABD borsası pamuk ipliğine bağlı. Fed para basmakla ekonominin mükemmel bir şekilde çalıştığı görüntüsünü vermeye çalışıyor.

Ancak gerçek şu ki ekonomist Michael Saylorun bahsettiği gibi bu para biriminin değerinin düşmesini üç kat artırdı. Nakit tutmak yatırımcılar için ciddi sorunlara neden olmaya başladı.

“Nakit ile çalışan bir yazılım şirketiyiz ancak parayı sadece itibari para biriminde tutarsak…. o zaman kazancımız yılda yüzde 15 azalır. Bu da karımızın hepsini kaybedeceğimiz anlamına geliyor “

Buna ek olarak 0a ulaşan faiz oranları da ekleniyor. Evet krediler “karşılanabilir” olduğundan harcamaları teşvik ediyor. Bununla birlikte bu ABDye yardım ettiğinden daha fazla zarar verebilir özellikle de aşırı kaldırılmış bir borç döngüsünden ötürü patlamayı bekleyen bir ülke olduğu için. Dahası nakit fikrini ortadan kaldıran ve aynı zamanda Fed’in nakit basılarak ekonomiyi canlandırma kararına karşı döngüsel olan negatif faiz oranları tehdidi var.

Borsanın Çöküşü ve Bitcoin

Sözü fazla uzatmayalım ve sizlere aşağıdaki grafikte 1980 ve 1981 yıllarındaki ekonomik krizlerinden önceki metriği sunalım. Bu metrik bize bugün içinde bulunduğumuz durum hakkında çok benzerlikler gösteriyor.   

Herkesin heyecan duyduğu şey V şeklindeki bir iyileşmedir ancak çok azı bu fraktalın farkına varmış gibi görünmektedir bu da potansiyel bir düşüşü düşündürmektedir. Ancak geçmiş performansın gelecekteki sonuçların göstergesi olmadığı unutulmamalıdır.

Bu şans eseri olsa da şu soruyu soralım: “Sektörler kapalıyken kısmen işlerken ve işsizlik seviyeleri yükselirken borsa neden her gün artıyor?”

Cevap basit: Fed’in müdahalesinden kaynaklanıyor. Borsadaki yükseliş çökmeyi bekleyen kağıttan yapılmış bir evdir. Böyle bir çökme gerçekleşirse nakit tutmak yardımcı olmaz ve hisse senetleri de yardımcı olmaz. Dolayısıyla serveti korumanın tek makul alternatifi altındır. Ama gerçekçi olalım altın getirisi o kadar az ki en iyi ihtimalle en azından Fed devreye girene kadar servetinizin azalmasını önleyecektir.

Son çare yukarıda belirtildiği gibi ABD piyasalarının çöküşüne karşı bir korunma görevi görebilecek varlık olan Bitcoin olacaktır. AMBCryptonun şirket içi araştırması yakında Bitcoinin 40.200 dolara ardından da 2022nin sonunda 118 bin dolara ulaşacağını söylüyor. 

Bitcoin (BTC) yazım itibari ile 22.865 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku