Blockchain tabanlı bir seçim sistemi önerildi

0 2

Kırgızistanın Başkan Vekili ve Başbakanı Sadyr Japarov yakın gelecekte adil seçimler sağlamak ve halkın demokratik sürece olan inancını yeniden sağlamak için blockchain tabanlı bir sistem getirmeyi önerdi. 20 Ekimde Japarov El Cezire televizyon kanalı muhabirlerine şunları söyledi:

“Haksız seçimler nedeniyle üç devrim yaşadık. Bu devam ederse huzursuzluk ve devrimler devam edecek. Şu andan itibaren her şey adil olacak. Merkez Seçim Komisyonuna danıştım ve onlara blockchain teknolojisini tanıtmalarını önerdim. Bu sistem 3-6 ay içinde uygulanabilir. “

Japarov 10 gün önce yapılan tartışmalı parlamento seçimlerini takiben yaşanan siyasi kriz ve kanlı kargaşanın ortasında 14 Ekimde Kırgızistanın başkan vekili olmak için iktidarı ele geçirmişti.

Japarov 7 Ekimde toplanan ve daha sonra 14 Ekimde ofiste onaylanan sağ parlamento tarafından başbakan seçildi. Atama Japarovun müttefiki organize suç gruplarının gözdağı ve “gürültülü mitingler” uyguladığı iddiaları arasında eleştirildi etkileri ve güç aktarımını yönlendirir. 15 Ekimde itibarını yitirmiş cumhurbaşkanı ve eski görevdeki Sooronbai Jeenbekov istifasını sundu ve yerine bekçi başkan olarak Japarov getirildi.

O zamandan beri mevcut Kırgız anayasası geçici cumhurbaşkanlarının görev için aday olmasını yasaklasa da Japarov uzun vadeli başkan olarak aday olma niyetini açıkça ortaya koydu. Bunu yapmak için önümüzdeki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde bir anayasa referandumu yapılması gerekecek.

Önümüzdeki seçimlerin bütünlüğüne olan güveni artırmak için blockchain teknolojisi masada olabilirken Kırgızistan zaten adil seçimleri desteklemek ve oy pusulası doldurma gibi uygulamalar yoluyla oy hilelerini önlemek için gelişmiş teknolojileri uygulamaya koydu. Ekim seçimlerindeki seçmenlerin bir oy pusulasını ele geçirmeden önce parmak izlerini taramaları gerekiyordu ve oy pusulaları bir elektronik tarayıcı ve sunucu kullanılarak işleniyordu.

Bu ayki seçimleri tehlikeye attığı iddia edilen meşru olmayan uygulamalar teknolojik düzeltmelerle kolay kolay çözülemiyor. Bunlar ülkenin eski siyasi görevlilerinin hükümet çalışanlarına belirlenen yöntemlerle oy kullanmaları için baskı yaptıkları vatandaşların belirli bölgelerde oy kullanmalarını şart koştuğu parti temsili için yüksek barajlar getirdiği ve onların lehine oy satın almak için gözdağı veya rüşvet kullandığı suçlamalarını içeriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku