Blockchain, küresel insan hakları mücadelesinde beklenmedik bir rol oynuyor

0 0

Kölelik ve insan ticareti yabancı ülkelerde iş arayan birçok kişiye ne yazık ki tanıdık gelen bir kabus senaryosu olmaya devam ediyor. Bunlar dünyanın birçok bölgesinde büyümeye devam eden suç endüstrisi…

BLOCKCHAİN KULLANAN İŞLETMELERİN VERİ KALİTESİNDE YÜZDE 50 ARTIŞ OLACAK… TIKLAYIN

Bu tür sorunlar daha gelişmiş bölgelerdeki ortalama tüketicilere uzak ve soyut görünebilir ancak milyonlarca insan için çok gerçek bir sorun. 

Tedarik zincirleri aracılığıyla izlenebilen pek çok perakende ürün tüketicileri modern köleliğe hapsolmuş oldukları bildirilen 167 ülkedeki 45 milyon kişiden bazılarıyla ilişkilendirebilir. Yani şu an “modern köle” emeğiyle üretilmiş bir şeyi kullanıyor olabilirsiniz…

İnsan Ticareti ile Mücadele İstihbarat Girişimi (ATII) baş bilgi güvenliği sorumlusu Larry Cameron Cointelegraph’a verdiği mülakatta Bitcoin (BTC) ve blok zincir teknolojisinin kötü amaçlarla kullanımına dair endişelerini paylaştı. Bitcoin’in fidye karanlık ağ uyuşturucu silah ve hatta insan ticareti için kullanıldığını belirten Cameron dijital teknolojinin para aklamak için yoğun bir şekilde kullanıldığını kaydetti.

Bununla birlikte suçla mücadeleye adanmış kuruluşlar blok zincir teknolojisiyle bir araya geliyor. Birleşmiş Milletler önderliğindeki Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile işbirliği yapan Diginex Hong Kongdaki göçmen işçileri korumak için IRIS-SAFER programını başlattı.

İnsan ticaretini sona erdirmeyi amaçlayan çok sayıda yazılım tabanlı program savaşa katılıyor. Örneğin IBM potansiyel kurbanların kimliklerini ve yerlerini izleyen “istihbarat analiz yazılımı” kullanarak insan ticaretine ve modern köleliğe son vermek için STOP THE TRAFFIK adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşla çalışıyor. Bu çalışmalar insan ticareti süreçlerini kaynağında bozmayı amaçlıyor.

IRIS-SAFER programı şu anda ilk aşamalarında. Programa katılmak isteyen kurumlar IRIS etik ilkelerine göre değerlendiriliyor. Süreç işe alım ajanslarının etik işe alım standartlarına uygun olduklarını gösteren bir sertifikasyon sürecini tamamlamak için eğitim almasını gerektiriyor.

Uluslararası Göç Örgütü etik uygulamaların kullanılmasını sağlamak için bu süreç boyunca geri bildirimde bulunuyor. Diginex Başkanı Mark Blick; “Mümkün olduğunca çok ülkeye ulaşmamızı sağlamak ve bize rehberlik etmesi için Uluslararası Göç Örgütündekiler gibi uzmanlara ihtiyacımız var. Diginexe göre nihai sonuç etik işe alımları iyileştirmek ve bu nedenle insan kaçakçılığı ve köleliği ile mücadele etmek” ifadelerini kullandı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku