Blockchain ile 300 milyar dolarlık gıda izlenecek

0 0

Cointelegraph Consulting ve VeChainin yakın tarihli bir raporuna göre Blok Zinciri teknolojisi ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gıda endüstrisinin en önemli zorluklarından bazılarını çözerek yılda 100 milyar dolar tasarruf sağlayabilir.

Raporda yedi yıl içinde yılda 300 milyar dolarlık gıda maddesinin tedarik zinciri boyunca izleneceği tahmin ediliyor.

Küresel gıda endüstrisinin tedarik zincirinde şeffaflık ve hesap verilebilirliğin olmayışı bir yılda milyarlarca dolara mal oluyor. Bir örnek vermek gerekirse küresel şarap satışlarının 6 milyar dolar değerindeki yüzde 20sinin sahte olduğuna inanılıyor.

Cointelegraph Consulting CEOsu Arseniy Dain “Gıda güvenliği insanların onlarca yıldır çözmek için mücadele ettiği milyar dolarlık zorluklardan biri oldu” dedi.

Blok zinciri kullanarak gıda tedarik zinciri boyunca öğeleri takip etmek IBMin servis sağlayıcı olarak öncülük ettiği ve Walmart Carrefour ve California Giant Berry Farms gibi birçok küresel endüstri liderinin katıldığı kullanım durumlarından biri.

 Blockchain ve IoT ikisini birbirine bağlayarak ek faydalar elde edilebileceğinden genellikle birlikte kullanılıyorr. IoT sensörleri – örneğin dondurulmuş ürünler için sıcaklık sensörleri – gıda maddeleri hakkında doğru bilgileri blok zinciri ağına göndererek paydaşlara tüm tedarik zincirinin anlık görüntüsünü sağlıyor.

Bu veriler bir yiyeceğin gerçekliğini tazeliğini ve genel kalitesini sağlamak için kullanılabilir. Rapor bu teknoloji kombinasyonunun endüstrinin milyarlarca dolar tasarruf etmesine yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Cointelegraph Consulting ve VeChain raporunda şu ifadeler yer aldı: “IoT + blok zinciri tabanlı çözümlerin küresel olarak gıda endüstrisi için yıllık maliyetleri 70 milyar dolar azaltabileceğini ve 47 milyar dolara kadar gelir artışı sağlayabileceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca gıda güvenliği risklerinden kaynaklanan potansiyel kayıpları 12 milyar dolardan 14 milyar dolara düşürecek çözümler bekliyoruz ”

VeChain CEOsu Sunny Lu “Uluslararası gıda ticareti ve büyük ölçekli izlenebilirlik platformlarındaki deneyimimizden blokzinciri teknolojisinin gıda değer zincirine girmesi tüm iş modeline uzun vadeli  fayda sağlayacaktır” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku