Blockchain firması Bluzelle, Cosmos un konsensüs algoritmasında kritik bir hatayı ortaya çıkardı

0 4

Merkezi olmayan veri ağı Bluzelle (BLZ) Cosmos (ATOM) zincir arası protokol tarafından kullanılan Tendermint konsensüs algoritmasında bir hata keşfetti.

Tendermint tabanlı bir test ağını koruyan 220 katılımcılarını içeren yarışma bir noktada blockchainin hata nedeniyle tamamen durduğunu gördü.

Yarışmaya katılan validatörler blockchain yeniden başlatıldıktan sonra bile faaliyetlerine devam edemedi. Bluzelle olayın Haziran ayında gerçekleşmesinden sonra Cosmosa kapsamlı bir hata raporu gönderdi ve 2 Temmuzda düzeltildi. Firmanın baş teknoloji sorumlusu ve kurucu ortağı Neeraj Muraka şunları söyledi:

“Ekibimizin bu hatayı ortaya çıkarması tüm validator yarışmamızı rayından çıkarmakla tehdit etmesine rağmen ilgili herkes için değerli bir çalışma olduğunu kanıtladı[…] Doğrulayıcıları bahis oynamaya ve konsensüse katılmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir yarışma aniden sorunu teşhis etmek ve çözmek için bir araya gelen kafalarla birlikte doğaçlama bir hata ödülü haline geldi.

Bluzelle CEOsu Pavel Bains Bluzelle bir Cosmos yan zinciri olmasa da söz konusu ağın Cosmos yazılım geliştirme kiti kullanılarak oluşturulduğunu ve sonuç olarak Tenderminti kullandığını açıkladı. Ayrıca yaklaşan Cosmos Bloklar Arası İletişim Protokolü başlatıldığında Bluzellenin diğer zincirlere bağlanmak için de kullanacağını belirtti.

Bluzelle ana ağını Nisan ayında başlattı. Şirket bu ağın uç bilgi işlemin bazı özelliklerini dağıtılmış defter teknolojisi ile birleştirdiğini iddia etti. Bluzelle blok zinciri coğrafi konumlarına göre de oluşturulabilen ve daha düşük hesaplama gecikmesine izin veren sürülere ayrıldı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku