Afgan hükümeti sahte ilaçlarla mücadele için Blockchain kullanacak

0 0

Afganistan sağlık bakanlığı ve birkaç yerel ilaç şirketi sahte ilaçlarla mücadele etmek için Fantomun blok zincirini kullanacak.

6 Temmuzdaki Fantoma göre Opera blok zinciri Afganistandaki 80.000 adet dört farklı farmasötik ürünü izlemek için kullanılacak. Bu ilk pilottan sonra sistem bu yıl daha fazla ürünü kapsayacak şekilde ölçeklendirilecek.

Sistem Afganistanın sahte ilaçlarla ilgili sorununa yönelik olup pilot uygulama sırasında 50.000 adet el dezenfektanı 10.000 eklem kremi 10.000 Kofol tablet ve 10.000 Dioacare ayak kremi izlenecek.

Fantom yerel kolluk kuvvetlerinin 2017 yılında 100 ton sahte eski veya standart dışı ilaç ele geçirdiğini belirtti. Firma zincirdeki ürünleri takip ederek ürünlerin tedarik zinciri hareketleri boyunca kurcalanmamasını sağlayan değişmez bir denetim izi yaratmayı umuyor.

Denetlenebilir bir tedarik zinciri kaydı

İzlenen ürünler dağıtım işleminin her aşamasında taranan bir nakliye etiketine sahip olacak. Etiket her tarandığında ürün adının parti numarasının son kullanma tarihinin ve diğer ayrıntıların bir hash zaman damgası eklenecek ve blok zincirine kaydedilecek.

Hash verileri içermeyen ancak bireylerin sağlanan verilerin hashinin hesaplandığı ile aynı olup olmadığını doğrulamasına izin veren bir alfasayısal dize oluşturan geri alınamayan bir matematiksel işlev olarak tanımlanıyor.

Afganistan sağlık hizmeti yönetimi için blockchain kullanacak

Pilot blockchain firması Fantom ile Afganistan Halk Sağlığı Bakanlığı ve ilaç firmaları Bliss GVS Royal Star ve Nabros Pharma arasındaki işbirliğinin bir sonucudur. Fantomun ayrıca sağlık bakanlığı için blockchain tabanlı bir hastane tıbbi kayıt yönetim sistemi oluşturacak. Fantom şefi bilgi memuru Michael Kong şunları söyledi:

“Blockchain teknolojimizi kullanan yaklaşan sağlık kaydı yönetim sistemi sisteme girişleri ilk etapta doğru bir şekilde yapılmaya zorlamalı ve kötü niyetli aktörleri hatalı girişlerden sorumlu tutmalıdır. Gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük sorun sorunun nerede olduğunu tespit etmek ve gerçek sağlık kaydı yönetim sistemlerinin kendilerinden ziyade uygulanacak sağlam kanıtlara sahip olmaktır. ”

Fantomun iş geliştirme direktörü Bariq Sekandari Afgan hükümeti ile ortaklık kurulmasında kilit rol oynadı. Bölgede bir ofis kurulması için baskı yaparak hükümetle sinerji oluşturmak için yerel bir ekip kiraladı. İşbirliği ilk olarak Kasım 2019un sonunda Afgan Halk Sağlığı Bakanlığının Fantom ile bir mutabakat zaptı imzaladığı duyuruldu.

Kong ve Sekandari Fantomun diğer bazı devlet kurumlarıyla görüşmelerde bulunduğunu ancak henüz ayrıntıları paylaşamayacağını söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku