Bitmeyen şehir efsanesi: Kuantum bilgisayarlar Bitcoin i bitirecek mi?

0 2

Dünya Ekonomik Forumunda kuantum bilgisayarların Bitcoin ağını güvende tutmaya yardımcı olan matematiksel süreç olan ortak anahtar şifrelerini kırma potansiyeline sahip olduğu belirtildi.

Dünya Ekonomik Forumunun “Geleceğin Siber Güvenliği” toplantısında siber güvenlik uzmanları kuantum hesaplamalarının Bitcoin için ciddi bir tehdit olabileceğini açıkladı:

“Yeterince güçlü ve yeterince güçlü bir kuantum bilgisayarı ortak anahtar şifrelemesinin başarısız olmasına neden olabilir. Bu nedenle günümüzün temel dijital sistemlerini koruyan teknoloji tehdit altındadır. Böyle bir senaryoda; Finansal işlemleri koruyan borsalar şifrelemeler ve dijital imzalar güvenli iletişim e-ticaret kimlikler ve elektronik oylama gereksiz ve işlevsiz hale gelebilir. ”

Kuantum bilgisayarlar şu anda yetersiz

Ancak kuantum bilgisayarları kripto para birimleri için tehlikeli hale getirmek için daha fazla kuantum bilgisine ihtiyaç var.

Bu ayın başlarında endüstriyel güç merkezi Honeywell 64 kuantum hacimle dünyanın en hızlı kuantum bilgisayarını geliştirdiğini açıkladı. Metrik bilgisayarın kubitlerinin (kuantum bitleri) toplam sayısını ve bunları ne kadar iyi yönettiğini gösterir. Karşılaştırıldığında Googleın süper bilgisayarı 53 puan alırken IBMin makinesi 32 puan aldı.

Imperial College Londondaki kuantum bilgi işlem ve şifreleme araştırmacısı Dragos Ilie kuantum bilgisayarların Bitcoin güvenliğini kırma seviyesine ulaşmadan önce uzun bir yol kat etmesi gerektiğini söylüyor:

“Bitcoin veya diğer finansal sistemlerde etkili olmak için en az 1500 kübit gereklidir”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku