Bitcoin’in (BTC) Şaha Kalkması Hangi Süper Gücün İşine Yarıyor? İşte Cevabı!

0 70

Çok sayıda sektör raporu, Çin’in merkez bankası dijital para (CBDC) projesinin uzun vadede küresel ticaretteki dolar hakimiyetini gölgede bırakabileceğini öne sürüyor. Çin’in dolar’a olan bağımlılığı azaltmak için dijital yuanını geliştirdiği doğru, ancak dolar üzerinde hakimiyet kuracağını düşünmek abartı olabilir.

Bloomberg’in emtia stratejisti Mike McGlone, Bitcoin’in (BTC) ana akım olarak benimsenmesinin ve büyümesinin, dijital ekonomideki dolar hakimiyetini dolaylı olarak körüklediğini yazıyor. Buradaki mantık basit! Tether’in USDT stablecoin’i, dolar’asabitlenmiş bir dijital para birimi, şu anda piyasada en çok işlem gören dijital varlıktır.

USDT’nin toplam arzı gerçek fiziksel ABD doları ile desteklendiğinden, nihayetinde hızla patlayan dijital ekosistemde dünyanın rezerv para biriminin benimsenmesini artırır. Bu nedenle McGlone, dolar’ın dijital hakimiyetinin aslında dijital yuan’ı gölgede bıraktığını düşünüyor, tersi değil. Son tweetlerinden birinde. McGlone şöyle yazdı:

”Bitcoin, dolar hakimiyetini artırabilir ve Çin’in dezavantajlarını ortaya koyabilir. Çin’in dijital bir yuan geliştirmesiyle ilgili endişelere rağmen, Bitcoin doların hakimiyetini artırıyor ve altın için bir risk oluşturuyor. Bitcoin, serbest piyasa ve söylem eksikliğinin dezavantajlarını vurguluyor olabilir

Bitcoin’in Altın’a Karşı Zaferi ve Tahvil Getirileriyle İlişkisi

Yakın zamanda yayınlanan bir Bloomberg raporunda, ekonomist John Authers, Bitcoin’in enflasyondan korunma amaçlı bir varlık olarak artan popülaritesinden bahsetti Tarihsel olarak altın, insanların servetlerini enflasyon korkularından korumaları için bir enflasyon koruması olarak ortaya çıktı. Ancak mevcut ekonomik makrolara bakıldığında Authers şunlar belirtti:

“Hazineler, insanlar enflasyon konusunda çok endişeli olmadığında altını yenerken, enflasyonla ilgili endişeler söz konusu olduğunda altın kazanıyor. Şu anda ikisi de değer kaybediyor ”.

Aşağıda, altının son birkaç ayda popülerliğini nasıl kaybettiğini gösteren bir tablo var. Altın’daki nakit girişi, 2020’nin 4. çeyreğinden bu yana düşüşte. Bitcoin’de ise durum tam tersi.

Bitcoin (BTC) ve türev ürünlerindeki kurumsal girişler sayesinde, Bitcoin daha fazla meşruiyet kazandı. Yazar ilginç bir şekilde, BTC performansının tahvil getirileriyle nasıl uyumlu olduğuna dikkat çekiyor. Yazar şunları ekledi:

“Bitcoin’in geçen yılki performansı, tahvil getirilerindeki hareketlerle doğrudan uyumludur. Getiri yükseldiğinde Bitcoin de yükselir. Bu, dijital para biriminin doğrudan “reflasyon ticaretinden” -veya enflasyonun gelmekte olduğu inancından “fayda sağladığı anlamına gelir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku