Bitcoin’in (BTC) Piyasa Değeri, Altının Piyasa Değerinin Yüzde 10’una Ulaştı!

0 29

Mevcut Bitcoin (BTC) rallisi devam ederken, lider kripto paranın piyasa değeri de altın gibi önde gelen geleneksel varlıkların piyasa değerini yakalamak için ivme artırıyor.

1.07 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Bitcoin, şu anda altının 10.9 trilyon dolar piyasa değerinin yüzde 9.85’ini oluşturuyor. Kripto para biriminin piyasa değeri, 2020’nin 4. çeyreğinden itibaren ivme kazandı ve varlık Şubat 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 58.339 dolara ulaştı.

Dijital para biriminin piyasa değeri aynı zamanda Apple’ın 2,07 trilyon dolarlık değerinin yaklaşık yüzde 53,08’ini temsil ediyor. Diğer bir yandan da bir diğer kıymetli maden gümüşün 1.42 trilyon dolarlık bir piyasa değerinin de yüzde 76.06’sı değerinde.

Bitcoin altını yakalamaktan halen çok uzak olsa da, birçok uzman kurumsal benimsemenin artması ile daha çok kabul gören bir değer deposu olacağına inanıyor.

Ekonomik gerileme dönemlerinde Bitcoin ve altın gibi güvenli liman olarak kabul gören varlıklar daha çok kişi tarafından yatırım aracı olarak tercih edilir. 2020 yılında başlayan koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ekonomik sorunların önüne geçmek isteyen yatırımcılar da geçmişte olduğu gibi değer deposu olarak görülen varlıkları tercih etti. Bu varlıkların başında da lider kripto para birimi Bitcoin geliyor.

Bitcoin’in fiyatı, geçtiğimiz yıl Mart ayında yaşanan büyük çöküşün ardından geleneksel piyasalarla birlikte düştükten sonra hızlı bir şekilde yükseldi. Altın ise Ağustos ayında 2.000 dolar seviyesinin üzerinde ilk kez çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Tarihsel olarak, Bitcoin, büyük dalgalanmaya rağmen hisse senedi piyasaları ile korelasyon halinde olmaya yakındır. Bununla birlikte, daha fazla insan kripto varlığı yatırım yapmaya devam ettikçe, fiyatı da muhtemelen istikrar kazanacaktır.

Bitcoin’i altından ayıran belki de en önemli nokta, Bitcoin’i bir yerden bir yere taşımak çok kolaydır ancak fiziksel olarak altının saklanması, tedariği, taşınması oldukça zordur.

Her iki varlık da hükümetlerin kontrolünden muaftır, ancak altın merkez bankaları tarafından tutulmaktadır ve potansiyel olarak fiyatının manipüle edilebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, Bitcoin savunucuları, kontrol eksikliğinin ve devlet manipülasyonunun, Bitcoin’in sonunda altını geçeceğine inanıyor.

Bitcoin (BTC), yazım itibari ile 56.785 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku