Ethereum Kurucusu Vitalik Yüzde 51 Saldırısına Karşı Strateji Oluşturuyor

0 65

Ethereum geliştiricileri kısa süre önce EIP-1559 adında bir ağ değişikliğine gitmeye karar verdi. Ağın yükselen işlem ücretleriyle mücadele etmeyi amaçlayan bu değişikliğin Temmuz ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu güncelleme ile birlikte her işlem ücretinin bir kısmı Ethereum ağına gönderilecek ve bu sayede işlemlerde kullanılan ETH’ler yakılarak dolaşımdaki ETH arzı azalacak.

EIP-1559 ile birlikte ağda görev alan madencilere giden ödül miktarını da azalacağı için bazı madenciler bu durumu protesto etmeye hazırlanıyor. Bir madenci grubu, ağın güvenliğini tehdit edebilecek bir gösteri yapacaklarını belirtti. Bununla birlikte grup, amaçlarının Ethereum’u zora sokmak değil, yalnızca böyle bir saldırının uygulanabilirliğini göstermek istedikleri belirtti. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ve diğer Ethereum geliştiricileri de, o zamandan beri savunma stratejilerini geliştiriyor.

Vitalik Buterin böyle bir saldırı olasılığına karşı Proof of Work (PoW) algoritmasından Proof of Stake (PoS) algoritmasına geçişin çok hızlı yapılabileceğini ve böylece saldırı riskinin ortadan kalkacağını savunuyor.

Bits Be Trippin adı ile bilinen bir madenci ise 9 Mart’ta Youtube üzerinden yaptığı açıklamada, buradaki amacımız ağa saldırmak değil, ağın sağlığı bizim sayemizde korunuyor bunun bilinmesini istememiz dedi. Ayrıca yapılan açıklamada gruplarının yüzde 51 saldırısı için teknik olarak yeterli gücü topladıklarını belirtti.

Ethereum ağında, geçtiğimiz yıl içerisinde DeFi (merkezi olmayan finans) projelerinin ve NFT token’larının popülerlik kazanması ile birlikte, ağ üzerinde yer alan çok fazla proje ve işlem, işlem ücretlerinin artmasına neden oldu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku