Bitcoin’in 35 bin dolara satıldığı iddiası doğru mu?

0 2

Son zamanlarda ekonomik yaptırımları ele geçiren İranda Bitcoinin 35 bin dolara satıldığı iddiaları bir kez daha manşetleri süslüyor. Bu haber özellikle uçtan uca Bitcoin ticaret platformu LocalBitcoinsde listelenen rial fiyatlarına dayanıyor…

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

LocalBitcoinsdeki fiyatlara göre bir Bitcoin 1 milyar 500 milyon İran Riyali üzerinden işlem görüyor. Ülkedeki resmi orana göre 42 bin riyalin 1 dolara mal olduğu ve resmi oran göz önüne alındığında bu 35 bin 700 dolara eşdeğer. Sonuçta İranda Bitcoinin fiyatı 35 bin dolar gibi görünse de durum böyle değil.

Ülkede iki farklı döviz kuru var. Biri devlet ve bankalar tarafından belirlenirken diğeri piyasa fiyatı. Piyasa fiyatı resmi döviz kurundan oldukça farklı. Şu anda 1 dolar İranda Bitcoinin fiyatının 9 bin 200 dolar olduğunu gösteren 163 bin 200 Rial piyasada. Yani Bitcoinin değeri diğer ülkelerden farklı değil.

Ülkenin en büyük kripto para haber sitesi CoinIranın kurucu ortağı CyclicMint hakkında aşağıdaki bilgileri verdi:

“Devletin belirlediği oran halka açık değil sadece çok özel durumlarda kullanılıyor. Bu döviz kurunu kullanan en fazla 10 öğe var. Örneğin ilaç ithalatı bunlardan biri. Başka bir örnek eğer bir şirket yurt dışından hammadde satın alacaksa devlet tarafından belirlenen oranda dolar alabilir. LocalBitcoins gibi platformlarda listelenen Bitcoin fiyatlarına bakarken hükümetin kararlılığı değil sokaktaki döviz kuru dikkate alınmalı.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku