‘Bitcoin’in 2020 rallisi 2019’dakinden daha sağlam olabilir’

0 0

Haberin hazırlandığı sırada Bitcoin’de (BTC) kazançlar yılbaşından bu yana yüzde 33 bir aylık yüzde 10 ve üç aylık yüzde 18 seviyesindeydi. Yatırımcılar BTC’nin 2019 performansını tekrarlayıp tekrarlamayacağını ve yukarı ivmesini kaybedip kaybetmeyeceğini merak ediyor.

Kripto analisti Tone Vaysa göre bu yılın fiyatı farklı görünüyor.

Vays 17 Şubatta Forbes’a verdiği mülakatta Bitcoin’in 2020’deki değer kazancıyla ilgili olarak; “Bu artış biraz daha yavaş ilerliyor ama sonuncusundan (2019’dan) biraz daha düzenli” dedi.

2019’da Nisan ve Temmuz arasında Bitcoin 4 bin 25 dolardan 13 bin 910 dolara yükseldi. Bu tarihten sonra ise düşüşe geçti. Eylül 2019daki bir YouTube videosunda Vays;  Bitcoinin 13 bin doları aşan artışıyla ilgili olarak “Tüm bu artış benim için doğru görünmüyordu. Fiyat mantıklı değildi” demişti.

Vays geçen yılki fiyat artışını iki faktöre bağladığını söyledi. Birincisi 180 bin BTC dahil 2 milyar dolarlık PlusToken dolandırıcılığı. İkincisi ise yatırımcıların altcoinlerinin birçoğunu Bitcoin için satması ve bunun da ralliyi körüklemesi. Nisan ve Temmuz 2019 arasında Bitcoin hakimiyeti (diğer tüm kripto para birimlerine karşı BTCde tutulan sermaye miktarı) yaklaşık yüzde 50den yüzde 70e yükselmişti.

Vays “Altcoinlerden gelen rotasyon temelde zaten kripto piyasasında olan paraydı. Bitcoin rallisi sektöre yeni sermaye gelmesinden değil aynı fonların farklı bir karışımıyla oldu. Ethereumun yüzde 10u veya yüzde 15i Bitcoine giriyorsa bu Bitcoin fiyatını önemli ölçüde artıracaktır ancak kripto alanında likidite artmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Vays’e göre bu yılki Bitcoin rallisi 2019dan “heyecan” açısından farklı. Vays “Bu sefer yarılanmaya çok daha yakınız bu yüzden kripto evreninde coşku var” dedi.

Şu an her on dakikada bir 12.5 yeni bitcoin piyasaya giriyor. Mayıs’ta her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma etkinliğinin bir parçası olarak bu rakam 6.25e düşecek. Bitcoin tarihsel olarak her yarılanma etkinliğinden sonra yükseldiği için piyasalar bu etkinliği sabırsızlıkla bekliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku