Bitcoin’e entegre oldu, karı yüzde 34 arttı

0 0

İsviçre’nin ilk beş bankasından olan Julius Baer Gruppe AG müşterilerine Bitcoin gibi dijital varlıklar sunmaya başladığı 2020’de önemli kar artışı yaşadı.

Yılın ilk yarısında Julius Baer’in net karı yüzde 43 artışla 491 milyon İsviçre Frankına yükseldi.

Peki bu kar artışı küresel bankacılık gelirlerinde genel bir artıştan mı yoksa Bitcoin entegrasyonundan mı kaynaklanıyor?

Büyük bankaların 2020 ikinci çeyreğinde işlem karlarında büyük bir artış olduğu görülüyor. Salgın sonrası destek paketleriyle borsada “kayıp korkusu” (FOMO) rallisine yol açtı.

Hisse senetlerine talepteki belirgin artış özellikle bankaların işlem gelirlerinin artmasını sağladı. Örneğin ABD yatırım bankası JPMorgan bu yılın ikinci çeyreğinde 47 milyar dolar ile tarihteki en yüksek çeyreklik gelirini açıkladı.

JPMorgan CEOsu Jamie Dimon; rekor gelir artışının çeşitlendirilmiş küresel iş modeliyle geldiğini vurguladı.

Diğer bankalar gibi Julius Baer’in kârındaki artış büyük olasılıkla Nisan başından bu yana artan bireysel yatırımcı ilgisinden kaynaklanıyor. Bitcoin Mart’tan Mayıs’a kadar yüksek oynaklık kaydederken Haziran’dan bu yana tarihsel düşük oynaklık seviyeleri gördü.

Julius Baer Ocak ayında dijital varlıkları portföyüne eklediğinden Mart ile Mayıs ayları arasında Bitcoin’in oynaklığından faydalanmış olabilir.

2020nin başlarından bu yana giderek artan sayıda büyük finans kurumu Bitcoin borsalarını desteklemeye başladı.

Örneğin 12 Mayısta JPMorgan müşterilerine Coinbase ve Geminiyi ekledi. Bu büyük bankaların yeni varlık sınıfını benimsemeye başladığını gösteriyor. Önceki yıllarda JPMorgan CEOsu Jamie Dimon Bitcoini “gerçek bir şey değil” diyerek ağır şekilde eleştirmişti.

Julius Bear ve JPMorgan gibi kripto dostu bankaların karındaki artış kurumsal talebin artmasının ve Bitcoinin alternatif bir varlık sınıfı olarak artan algısının başka bir işareti gibi görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku