Bitcoin’de (BTC) Ralli Devam Edecek mi?

0 78

Bitcoin (BTC) fiyatı, birkaç gün yatay yönde hereket ettikten sonra kazançlar göstermeye başladı. Haftasonu lider kripto para birimi, tekrar 50 bin dolar seviyesini geçmeyi başardı ve an itibariyle 49.549 dolardan işlem görüyor. Haftalık grafiklerde Bitcoin yüzde 9,22 artış gösterirken, aylık grafik’te bu oran yüzde 38,40 oldu. Piyasa değeri 950 milyar dolar ve zirveye, yani 1 trilyon dolara doğru ilerliyor.

Geçen hafta geleneksel piyasa ve kripto para birimleri için çok önemliydi. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar, yatırımcıların beklentilerini “karşılayamadı”. Bu, önemli pazarlarda ve yüksek korelasyon nedeniyle Bitcoin’in fiyatında bir düşüşle sonuçlandı.

Bazı analistler, düzeltmenin Mart ayı sonuna kadar devam etmesini bekliyorlar. Bununla birlikte, lider kripto para birimi, yeni teşvik paketinin ABD Senatosu tarafından onaylanmasının ardından olumlu tepki verdi. 1,9 trilyon dolar değerindeki paket, Covid-19’un ekonomik etkilerine karşı koymak için bir önlem.

Trader Michaël van de Poppe yapılan bu duyuru üzerine fiyat tahmininde yükselişe geçti ve Bitcoin fiyatının “aya gitmesini” bekliyor. Kısa vadede, trader hala temkinli ve birincil destek seviyesi olarak 47 bin dolar’ı işaret etti.

Poppe, BTC, 50 bin dolar’lık direnci kıramadığı sürece, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, trendin “yakın vadede piyasa çapında zayıflıkla” düşüş eğiliminde kalmasını bekliyor. Yeterli ivme kazanmazsa BTC’nin fiyatı 40 bin dolar’a kadar düşebilir.

Bu bağlamda, Santiment firması sosyal medya platformlarında BTC’de düşüş hissinde bir artış kaydetti. Firmaya göre, topluluk Bitcoin’in fiyat hareketine düşük bir tepki gösterdi ve Ekim 2020’nin başından bu yana “en düşüş eğiliminde”.

Geçmişte benzer raporların gösterdiği gibi, Santiment’e göre topluluk duyarlılığı düştüğünde, bu “satın almak için iyi bir zaman” dır. Aşağıdaki grafikte Ekim 2020’de düşüş hissini, pozitif Bitcoin fiyat hareketinin takip ettiği görülebilir.

 Bitcoin Sahipleri Satmıyor

CryptoQuant’tan alınan veriler, platformun CEO’su Ki-Young Ju’nun belirttiği gibi, 2020’nin sonundan beri BTC satın alan kurumların “BTC’lerini hareket ettirmediğini” gösteriyor. Bu veriler Coinbase’deki işlem faaliyetlerinden alınmıştır. Coinbase, kurumlar tarafından BTC satın almak için tercih edilen sitedir.

Glassnode verileri ayrıca Harcama Çıktı Kar Oranının (SOPR) sıfırlandığını ve Bitcoin sahiplerinde ve yeni yatırımcılarda “yüksek inanç” olduğunu gösteriyor. Bu nedenle Glassnode, son aylarda satın alınan coin’lerin son piyasa düşüşü sırasında hareketsiz kaldığını iddia ediyor. Bu şu anlama geliyor: Yatırımcılar zararına BTC’lerini satmayı reddettiler.

Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, BTC’nin tarihsel performansına dayanarak, BTC’nin şimdiye kadarki “en hızlı ve en kapsamlı” rallisinden biri olduğunu belirtti. Bu nedenle, Bitcoin’in daha fazla kurumsal teşvik alarak, boğa koşusuna devam edeceğine inanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku