CoinGecko, Türkiye’de Kripto Para Farkındalığı 2021 Raporunu Yayınladı

0 94

Dünyanın önde gelen bağımsız kripto para birimi veri toplayıcısı CoinGecko, “Türkiye’de Kripto Para Farkındalığı 2021” raporunu yayınladı.

Bitcoin fiyatının yıllık bazda yüzde 386 artmasıyla ve yılın başından bu yana yüzde 62’lik bir getiri sağlamasıyla kripto para birimlerine olan ilgi bir hayli artmış durumda. Türkiye’de kripto para birimlerine olan ilgiyi ölçmek isteyen CoinGecko, bilgisayar destekli kişisel görüşme yöntemiyle 715 kişi ile görüşerek “Türkiye’de Kripto Para Farkındalığı 2021” raporunu hazırladı.

Raporun Dikkat Çeken Sonuçları

Rapor, Türkiye’deki kripto kullanıcılarının çoğunluğunun 30-39 yaş arasındaki üniversite mezunu erkeklerden oluştuğunu, kripto para birimlerinin emtialar ve hisse senetleri gibi enflasyona karşı korunmak için kullanıldığını ortaya koyuyor.

Raporun en ilginç sonuçlarından biri, lider kripto para birimi Bitcoin’i duymuş olmalarına rağmen Ethereum’u olan Türk kullanıcılarının sayısının daha fazla olduğunu gösteriyor olması. Öte yandan, rapora göre ciddi sayıdaki kullanıcı DeFi (merkeziyetsiz finans) trendlerinin (Yield Farming, Likidite Madenciliği ve Algoritmik Stablecoin’ler) farkında.

Rapor, Türk kripto para kullanıcılarının yarısından fazlasının önümüzdeki 6 ay boyunca yükseliş öngördüklerini ortaya koyarken, Türkiye’deki kripto para kullanıcılarının büyük ölçüde sosyal medyadan ve aile & arkadaş önerilerinden etkilendiklerini gösteriyor.

Raporun tamamına buradan devam ederek ulaşabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku