Bitcoin’de ayı-boğa savaşı… Peki kim kazanacak?

0 7

Haftasonu 10 bin dolar üzerine çıkıp geri çekilen Bitcoinin fiyatı gecelik rallide 11 bin 400 doları aştı. Bitcoin’de beklenen ralli başladı mı yoksa bu yükseliş kısa vadeli bir sıçrama mı?

Piyasa yapısına bağlı olarak yatırımcılar Bitcoin (BTC ) fiyatının yakın vadede değişmesini bekliyor. BTC 10 bin doların üzerine çıkmasından çok kısa süre sonra 10 bin 500 dolarlık kritik direnç seviyesini kırdı. Böylesine güçlü yukarı yönlü fiyat hareketinden sonra BTC’de bir miktar dengelenme piyasayı sakinleştirecektir.

Amsterdam Menkul Kıymetler Borsasında trader olarak çalışan Michaël van de Poppe Bitcoinin yakında yeni bir fiyat aralığına geçebileceğini söyledi. Van de Poppe 12 bin doların geçmişte güçlü bir direnç olduğunu anımsatarak BTC’nin hareket edebileceği aralığın 9 bin 700 – 12 bin dolar olarak gerçekleşebileceğini savundu.

BOĞALAR

Kripto para trader’ı Koroush AK Bitcoinin üç yükseliş argümanı olduğunu savundu. İlk olarak 9.300 dolar – 11.421 dolar arasındaki 0.618 Fibonacci seviyesi. 0.618 seviyesi önemli bir seviyeye işaret eder ve bozulduğunda genellikle eğilimin tersine dönmesine yol açar. İkincisi 10.400 dolar seviyesinin sağlam yatay destek görevi görmesi. Üçüncüsü 10.170 dolar seviyesinde tutunma sürdüğü müddetçe daha yüksek bir düşük beklentisi devam eder.

Koroush AK Bitcoinin fiyatı 10 bin 170 dolar 10 bin 400 dolar ve 10 bin 622 doların üzerinde kalırsa fiyatın yükselmeye devam edeceğine inanıyor. 10 bin 170 dolar güçlü yükseliş eğilimi nedeniyle teknik analizde özellikle önemli görülüyor. Basitçe anlatmak gerekirse bir varlığın en son düşük noktası önceki düşük noktalardan daha yüksek olduğunda daha yüksek-düşük bir kalıp oluşuyor.

AYILAR

Bazı traderlar yakın vadede kripto para piyasasında gerileme bekliyor. Bu yatırım uzmanlarına göre Bitcoin’deki son fiyat artışından sonra çeşitli metrikler rallinin aşırı genişlediğini gösteriyor. Burada en belirgin gösterge olarak fonlama oranı öne çıkıyor.

Son kullanma tarihi olmayan Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine kalıcı takas deniyor. Bunlar daha az karmaşık oldukları için kripto para piyasasında en çok kullanılan vadeli işlem sözleşmeler. Öte yandan son kullanma tarihlerinin olmaması fonlama adı verilen bir mekanizma ile dengeleniyor (piyasa algısına bağlı olarak 8 saatte bir karşı tarafa ödeme yapılıyor).

Bitcoin sürekli swaplarının fonlama oranı pozitife döndüğünde buy durum piyasanın çoğunluğunun BTCde uzun pozisyonda olduğu anlamına gelir. Örneğin BitMEX son iki gün içinde Bitcoin kalıcı swapları için yüzde 0.077 civarında fonlama gösterdi. Bu piyasanın büyük çoğunluğunun BTC talep ettiğini gösteriyor. Bu talep ise BTC’yi potansiyel uzun bir sıkışmaya karşı savunmasız bırakıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku