Bitcoin Yatırımcısı, İsrail Bankasına 22.5 milyon dolarlık dava açtı

0 0

İsimsiz bir yatırımcı Bitcoin (BTC) aracılığıyla kazanılan kar birikimlerini kabul etmeyi reddettiği iddiasıyla İsrail Bankası Hapoalime yaklaşık 22.5 milyon dolar tutarında dava açtı.

Sektördeki medya kuruluşu BlockTV 9 Ağustos tarihli bir raporda açılan davayla ilgili bilgi verdi. Rapora göre açılan davada yatırımcı sonuçta diğer İsrail bankalarını da aynı gerekçeyle dava etmeyi planlıyor.

Rapora göre İsrail bankaları büyük ölçüde kripto karşıtı bir tutum izliyor. Çünkü kripto ile ilgili firmalar ve bireylerle bağlantılı olarak yasal olarak incelenmekten kaçınmak istiyorlar. Ancak hoşnutsuz yatırımcının avukatı Lior Lahav bunun bankaların kripto para cinsinden yatırımcılara hizmet vermeyi reddetmeleri için yeterli bir neden olmadığını belirtiyor ve şöyle diyor:

“Bankaların yasa uyarınca müşterilerden para kabul etme yükümlülüğü var […] Müşterilerini kontrol edebilir durumlarını titizlikle araştırabilir ve paranın nereden geldiğini bulabilirler. Bankaların sorunu hiçbir şey yapmamaları. Müşterilerine: “Bana paranın menşei ile ilgili belgeleri sağla bile demiyorlar.”

Lahav ayrıca açıkça görünüşte yanlış bir şey yapılmadığı için benzer şekilde cezalandırılan onbinlerce İsrailli yatırımcının olduğunu savunarak sorunun boyutunu açıklıyor:

“İsrailde bankalarla aynı sorunla karşı karşıya kalan 70.000den fazla bitcoin yatırımcısı var […] Bunların yüzde 99u tamamen yasal olan bir şeye yatırım yapan sıradan insanlar.”

Lahav ayrıca müvekkilinin durumunun Ross Gross gibi olmadığını da belirtti. Grosso Bank Hapoalim’in kripto para alım satım karlarından geldiği için mevduatını kabul etmeyi reddettiğini iddia eden bir Bitcoin yatırımcısı.

Daha önce Cointelegraph tarafından bildirildiği üzere Gross 2011de Bitcoine yatırım yapmaya başladı ve kazancını İsrail vergi dairesine bildirdi. Ancak 2017 itibariyle Bank Hapoalim Bitcoin ticaretinden kazandığı fonları yatırmasını kabul etmedi.

Sonuç olarak Gross sermaye kazancı vergilerini ödeyemedi ve vergi dairesi banka hesabına evine ve scooterlarına haciz koydu. Gross “vergi makamı sorunun farkında ancak topun mahkemede olduğunu söylüyor” ifadelerini kullanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku