Bitcoin yarışında hangisi önde? Avrupa mı, Amerika mı?

0 0

Kurumsal yatırımcılara Bitcoine erişim sağlama konusunda Avrupa düzenlemeleri çok daha uygun hale geldi.

İstatistiksel olarak Avrupadaki kurumsal yatırımcılar Amerikalı yatırımcılardan daha fazla kripto paraya sahipler.

Bu ayrım Avrupa Birliği içinde erişim kolaylığı nedeniyle olabilir.

Bununla birlikte ABDdeki Wilshire Phoenix gibi firmalar bu dinamiği değiştirmeyi umuyorlar.

Geçen ay Fidelity Avrupalı kurumsal yatırımcıların Amerikalı meslektaşlarının neredeyse iki katı kadar kripto paraya sahip olduğunu bildirdi. Sıfır faiz oranlı politikaların ele geçirilmesiyle ABD fonları yakında bu boşluğu Bitcoin ile doldurmaya çalışabilir. Sadece bir sorun var.

Bitcoine Dolambaçlı Bir Yol

Kripto para kurumsal yatırımcıların Bitcoin bandwagonuna katıldığı anı uzun zamandır müjdeliyor.

0 ile 1 dakika belirsiz İnternet parasından baskın bir piyasa gücüne ikili bir geçiş olacaktır. Ve yorumcular Rönesans Teknoloji ve Paul Tudor Jonesun girişini kutlamış olsalar da eğilim yakalanmadı.

Sorunun bir kısmı erişim oldu. Yukarıda belirtilen fonların her ikisi de BTCye maruz kalsa da ikisi de aslında Bitcoine sahip değildir. Bunun yerine Chicago Ticaret Borsasından (CME) vadeli işlem yapıyorlar.

2017 yılında başlatılan CME Bitcoin vadeli işlemleri geleneksel finansa giden ilk köprülerdi. Anlaması kolaydı ve para yöneticileri dayanak noktası olan metaları tam olarak anlamadılarsa bile varlığı tanıdılar. BTC vadeli işlemleri kripto pazarının olgunlaştığını gösterdi.

Lansman VanEck Bitwise Wilshire Phoenix ve Winklevoss Twins gibi diğer firmalara daha da fazla ürün denemeleri için ilham verdi. Şimdiye kadar hiçbir firma başarılı bir şekilde dosyalama yapmadı.

SEC borsada işlem gören her bir fonu (ETF) defalarca reddetti. Başlıca endişeleri piyasa oynaklığı ve piyasa manipülasyonudur.

Wilshire Phoenix’in ürünü 2018de bir Bitcoin ETF için başvururken bu iki noktayı kalpten aldı.

Daha da önemlisi Wilshire’ın ürünü zaten düzenlenmiş CME vadeli işlemlerinin özellikle de Bitcoin Referans Oranının (BRR) üzerine inşa edildi. CME’nin bağımsız gözetim komitesi de bütünlüğünü sağlamak için bu oranı düzenli olarak gözden geçirir. Bu birçok üst borsada piyasa manipülasyonunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Tüm düzenleyici kutuları işaretlemesine rağmen SEC neredeyse mükemmel bir uygulama gibi görünenleri engelledi. Ajansın komiseri Hester Peirce SECin kararının “inovasyon karşısında inatçı bir durgunluk yarattığını” söyledi. Bir komiserin böyle bir açıklama yaptığı ilk kez biriydi.

Ancak yanıt veren ve azimli olmasına rağmen pek çok şirketin reddedilmesiyle Peirce’nin mektubu meşru noktaları gündeme getiriyor.

Wilshire da vazgeçmedi; haziran ayında halka açık bir fon başvurusunda bulundular. Tamamen yeni bir ürün olan Bitcoin Commodity Trust sadece Bitcoinden oluşacak ve onaylanırsa diğer güvenlikler gibi OTC masalarında ticaret yapacaktı.

Wilshireın ortağı Garrette Furo Crypto Briefing ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

“Pazara hak ettiği şeyi vermeye çalışıyoruz. Yatırımcılar daha tanıdık geleneksel aracılar kullanarak halka açık yatırımcılar aracılığıyla Bitcoine maruz kalacaklar. Endişelenecek kafa karıştırıcı herhangi bir kaygı yoktur. Yatırımcılar sadece değerli bir finansal varlık olduğuna inandığımız şeye erişmek istiyor ve bunu çözmek istiyoruz.”

Dosyalama hala inceleniyor ancak Furo dosyalama hakkında herhangi bir yorum yapmaları durumunda SEC ile çalışmayı dört gözle bekliyor. Onaylanırsa ürün yatırımcılara Grayscale’in Bitcoin Güvenine (GBTC) benzer bir fırsat sunacaktı.

Popüler olmasına rağmen ilgilenen yatırımcılar erişimden yararlanmak için büyük bir prim öderler. Basın zamanında bir BTCnin eşdeğerini Grayscale yoluyla satın almak yatırımcılara 7871 $ işaretlemeyle 10.071 $ a mal olacak.

Ancak Birleşik Devletler bürokrasi ve belirsiz bir finansal düzenleyici aracılığıyla ilerlerken Avrupanın yatırımcı demografisi kripto varlıklarına düzenli olarak yükleniyor.

Kripto Yatırımcıları Birliği

Avrupada kripto ETP hareketi tam yol ileri. 21 Çeşitli kripto ETPleri sunan İsviçreli bir şirket olan Shares bu girişimlerin merkezinde yer aldı.

Şubat ayında Börse Stuttgart yatırımcıların önde gelen kripto para birimindeki herhangi bir düşüşten kar elde etmesine izin veren bir Bitcoin ETP listeledi. Haziran ayında Deutsche Börse tarafından işletilen bir dijital santral olan Xetra başka bir Bitcoin ETP listeledi.

Ve bu ayın başında 21Shares Bitcoin ETPlerini Deutsche Börsede listeledi.

Bunların hepsi Alman ticaret platformları olmasına rağmen Avrupa Birliğindeki vatandaşlar bu ürünlere erişebilecek. 21Shares genel müdürü Sina Meier Crypto Briefinge “Buradaki yatırımcılara çok şeffaf ve güvenilir bir ETP ürünü sunuyoruz” dedi. Ve Wilshire gibi geleneksel yatırımcıların karmaşık anahtar depolama konusunda endişelenmelerine gerek yok.

En üstteki ETPler Bitcoin Ethereum ve en iyi beş kripto para birimi

Erişimin yanı sıra yatırımcıların kripto iştahını etkileyen başka faktörler de var.

Örneğin nakit ve para tasarrufu tercihi Alman ekonomisinin merkezindedir. Birlikteki birçok ülke Facebook gibi platformlara bağlı gizlilik endişelerinin çoğunun da farkında. Bu özelliklerin her biri yatırımcıların tercihlerini etkiler.

Yine de kripto maruziyeti söz konusu olduğunda Avrupalıyatırımcıların daha geniş bir seçime sahip oldukları inkâr edilemez. En büyük üç ETPnin ötesinde 21Shares yatırımcılara toplam 11 farklı ürün sunuyor.

Dahası bu maruz kalmanın şu anda ABDde olduğundan çok daha az maliyeti var. Bununla birlikte Wilshire’ın halka açık yeni ürününün yıllık% 090lık bir ücreti vardır.

Şimdilik Amerikalı yatırımcılar bu primi ödemeye aldırmıyorlar ancak Avrupalı meslektaşları öne çıktıkça Wilshire gibi firmalar kurumsal kabul için giderek daha önemli hale gelecek. Umarım düzenleyiciler buna katılırlar.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku