Bitcoin ve yuan korelasyonu hangi sinyali veriyor?

0 2

Analistler yuandaki düşüşü Bitcoindeki yükseliş eğiliminin bir göstergesi olarak görüyor. Bunun nedeni tarihsel veriler. Yuan (CNY) Eylül ayından bu yana ABD doları karşısında en zayıf gününü geçirdi. Salı itibarıyla 1 dolar 7.16 yuan idi. Böylece Çin para birimi birikimli zararlarını ay başından bu yana yüzde 14e ve yıl başından bu yana yüzde 285e çıkardı.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Yuanın son 8 ay içinde dolara karşı en düşük seviyesine ulaşmasının arkasında Çinin Hong Kong ve ABDnin yanıtı için önerdiği güvenlik yasası olabileceği belirtiliyor. Bu gerilim dolar talebini artırıyor gibi görünüyor.

Placeholderın ortağı Chris Burniske “Çin Yuanı ABD dolarına karşı zayıflamaya devam ederse 2015 ve 2016 yıllarında BTC gücünün yuan zayıflığına denk geldiği durumu yeniden yaşayabiliriz” yorumunu yaptı.

Bitcoin ve yuan korelasyonu

Yukarıdaki grafikte Bitcoin ABD dolarının CNYye karşı güçlendiği 2015 ve 2016da uyumlu bir artış yaşadığını gösteriyor. Hatırlayacağınız gibi Çin Merkez Bankası Çin yuanının değerini 2015 yılında yüzde 35 oranında düşürdü. 2015 yılını yuana karşı yüzde 55 amortismanla tamamlayan Bitcoin yüzde 34 artış gösterdi.

2016 yılının başında yeni bir devalüasyon dalgası piyasaları şok etti. Bu yıl yuan yüzde 7 kayıp yaşarken Bitcoin yüzde 125 gibi muazzam bir artış gösterdi.

Sonuç olarak bu tablo 2015 ve 2016 yıllarında iki varlık arasında bir korelasyon olduğunu gösteriyor. Ancak korelasyon mutlaka bu ikisi arasında bir sebep-sonuç ilişkisinin olacağı anlamına gelmez. İki varlık arasında bir ilişki olmamasına rağmen bu korelasyon meydana gelebilir.

Bazı analistler CNYnin değer kaybetmesinden sonra Çinde Bitcoine daha fazla para aktığını belirtiyor. Örnek olarak Ağustos 2019da yuan dolar karşısında en düşük seviyelerden birini yakaladığında Bitcoin yüzde 7lik bir artış yaşadı. Başarılı analist Alex Kruger Bitcoinin o dönemde sonbaharda önemli bir rol oynadığına dikkat çekiyor.

Stack kurucu ortağı Matthew Dibb “Ticaret savaşları sırasında CNYden BTCye ciddi bir para akışı gördük” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku