Bitcoin ve S amp P 500 Arasındaki Korelasyon 10 Ayın En Düşük Seviyesinde ! Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

0 0

Santimente göre Bitcoin ile S&P 500 arasındaki korelasyon 10 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Tarihsel olarak bu lider kripto para birimi için bir yükseliş işareti olmuştur.

S&P 500 ile düşük bir korelasyon Bitcoin için iyimser bir faktördür çünkü bu BTCnin piyasadaki daha geniş riskleri takip etmediği anlamına gelir. Santimentteki analistler şunları söyledi:

“Bitcoin ile  S&P500 arasındaki korelasyon BTCnin geleneksel piyasalardan bağımsız olarak ne zaman dalgalanabileceğini belirlemek için harika. Bu korelasyon düşükken Bitcoinin en iyi durumda olduğunu gördük ve 30 günlük korelasyon modelimiz 10 ayın en düşük seviyesinde olduğunu gösteriyor. “

 Neden Bitcoin orta vadede S&P 500den daha iyi performans gösteriyor?

Bitcoinin S&P 500 ile ilişkisi iki nedenden dolayı kısa vadede düşebilir veya düşük kalabilir.

Birincisi ABD hisse senedi piyasası Bitcoin toparlanmaya devam ederken kar-alma geri çekilmesinde düzelteme yaşayabilir. İkincisi ABD hisse senedi piyasası BTC ile birlikte yükselebilir ancak Bitcoin uzun bir süre boyunca daha büyük bir kazanç elde etti.

JPMorgan gibi büyük yatırım bankaları ABD hisse senedi piyasasının boğa koşusunun ortasında olduğuna inanıyor. Stratejistler hisse senetlerinin kalabalık bir ticaret haline gelmeye devam etmesi halinde ABD hisse senetlerinin Ocak ayında geri çekilebileceğini söylüyor.

Bununla birlikte stratejistler hisse senetlerinin ivmesinin 2021e yayılacağını tahmin ediyorlar. Öyleyse Bitcoinin düşük bir korelasyonu sürdürmek için S&P 500den daha iyi performans göstermesi gerektiği ikinci senaryo daha muhtemeldir.

Yarılanma sonrası döngü BTCnin S&P 500den daha uzun süre dayanmasına izin verebilecek 2021de devam eden Bitcoin yükselişinin en zorlayıcı nedeni olmaya devam ediyor.

Bitcoin her dört yılda bir blok ödül yarılanmasına maruz kalır. Son iki yarılanma 2012 ve 2016da gerçekleşti ve her yarılanmadan sonra BTCnin fiyatı uzun bir süre boyunca yükseldi.

Blok ödülü kıtlığını etkilediği için tarihsel olarak Bitcoin fiyatını olumlu etkiledi. Her blok ödül yarılanmasından sonra BTC madencilerinin çıkarabilecekleri miktar azalır. Bu nedenle günlük olarak üretilen daha az sayıda BTC vardır. BTC arzı sabit olduğundan bu BTCyi daha kıt hale getirir.

Bitcoin her yarılanmadan sonra 12 ila 15 ay boyunca toparlanma eğilimindedir. En son yarılanmanın Mayıs 2020de olduğu göz önüne alındığında BTC geçmiş boğa döngüleri takip ederse 2021in ortalarına doğru bir ralliye başlayabilir.

 Yakın vadede temel teknik seviyeler

Yakın vadede 19.400 dolar direnç seviyesi en önemli teknik seviye olmaya devam ediyor.

Bitcoinin fiyatı 19.400 doları aşarsa ve onun üzerinde kalırsa tüm zamanların en yüksek seviyesinin üzerinde devam eden bir ralli olasılığını artıracaktır. Balinalar ve madenciler son iki hafta içinde çok sattı ve yüksek net değerli yatırımcıların 20 bin doların üzerinde teklif verme olasılığı da güçleniyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku