Bitcoin ve Ethereum’da Zincir Üstü Veriler Ne Durumda? İşte Güncel Veriler!

373

Birkaç zincir üstü ölçüm, satın alma baskısının hızlandığını gösterdiğinden, Bitcoin ve Ethereum yüksek oynaklığa bağlı görünüyor. Yine de, bu kripto para birimlerinin yükseliş trendini sürdürmek için engeli aşması gerekiyor.

Bitcoin Balinaları Geri Döndü

Bitcoin ve Ethereum yükseliş hareketine hazır olabilir. Bitcoin bugün erken saatlerde 41 bin doların altına düştükten sonra kuvvetli bir şekilde geri döndü. Önde gelen kripto para birimi, yazım sırasında 43.750 dolara ulaşan dik düzeltmenin ardından 3.500 puanın üzerinde bir artış elde edebildi. Santiment’in Token Age Consumed endeksi, fiyatlar düşerken son birkaç saat içinde el değiştiren BTC’de önemli bir artış kaydetti. Bu zincir içi ölçüm, son taşınan gün sayısı ile son zamanlarda kaç tane coinin taşındığını ölçmektedir. Eski tokenlerin hareketi mutlaka önde gelen bir fiyat göstergesi olmasa da, son birkaç ayda volatilitede ani artışlara neden oldu. Tarih kendini tekrar ederse, Bitcoin son token hareketlerine bağlı olarak daha fazla oynaklık yaşayabilir.

Bitcoin Fiyat - Kaynak: Santiment
Bitcoin Fiyat – Kaynak: Santiment

Balinaların davranışı, volatilitede gelen artışın yukarı yönlü olabileceğini gösteriyor. Son 24 saat içinde, ağdaki 100 ila 10.000 BTC’ye sahip cüzdanlar, varlıklarına 3,32 milyar dolar değerinde 80.000’den fazla Bitcoin ekledi. Yukarı yönlü baskıdaki ani artış, büyük yatırımcıların yükselişe hazırlanırken indirimli alım yapmaya çalıştığını gösteriyor. 

Bitcoin Fiyatı - Kaynak: Santiment
Bitcoin Fiyatı – Kaynak: Santiment

Oranlar boğaları destekliyor gibi görünse de, Bitcoin ileride sert bir dirençle karşı karşıya. IntoTheBlock’un Para Çevresindeki Paranın Girdi/Çıktısı (IOMAP) modeli, 1,2 milyon adresin daha önce 43.150 ila 45.670 dolar arasında 1,05 milyon Bitcoin satın aldığını gösteriyor. Fiyatlar yukarı yönlü baskıyı kontrol altına alarak daha da ilerlemeye çalıştıkça, bu tutucular su altı konumlarında bile kırılmaya çalışıyor olabilirler. Bu nedenle, yalnızca bu arz bariyerinin üzerinde belirleyici bir günlük mum çubuğu yeni bir yükseliş trendinin başlangıcına işaret edebilir. 

"Kaynak:

Öte yandan, IOMAP tolulukları, Bitcoin (BTC)’in altındaki en önemli destek duvarının 41.830 ile 43.000 dolar arasında olduğunu ortaya koyuyor. Yaklaşık 760.000 adres, bu fiyat seviyesinde yaklaşık 430 bin Bitcoin tutuyor. Bu talep bölgesinin kesilmesi, fiyatların düşmesini engelleyebilecek başka bir ilgi alanı olmadığı için 39 bin dolara düşüşle sonuçlanabilir.

Ethereum Düşük Değerlenmiş Görünüyor

Kripto para borsalarında tutulan Ethereum tokenlerinin sayısı üstel bir oranda azalmaya devam ediyor. Yalnızca geçen ay boyunca, işlem platformlarından 1,35 milyondan fazla ETH tükendi ve bu da %6,63’lük bir düşüşü temsil ediyor. Bilinen kripto para borsası cüzdanlarındaki azalan ETH arzı, Ethereum’un gelecekteki fiyat artışı için olumlu bir tablo çiziyor. Teknik olarak satılabilecek ETH sayısını azaltıyor ve sonuç olarak aşağı yönlü potansiyeli sınırlıyor.

 Ethereum Fiyat - Kaynak: Santiment
Ethereum Fiyat – Kaynak: Santiment

Ayrıca, Piyasa Değerinden Gerçekleşen Değere (MVRV) endeksi, Ethereum’un mevcut fiyat seviyelerinde değerinin altında olduğunu gösteriyor. Bu temel endeks, geçen ay ETH alan adreslerin ortalama kârını veya zararını ölçer. 30 günlük MVRV %0’ın altına her hareket ettiğinde, bir yükseliş dürtüsü takip etme eğilimindedir. 30 günlük MVRV oranı şu anda %-8,6’da geziniyor ve bu da ETH’nin “fırsat bölgesinde” olduğunu gösteriyor. MVRV oranı ne kadar düşük olursa, yukarı yönlü bir fiyat hareketi olasılığı o kadar yüksek olur. 

Kaynak: Santiment
Kaynak: Santiment

Ethereum zayıf desteğin üzerinde oturuyor olsa da, işlem geçmişi yükseliş trendini sürdürmek için üstesinden gelmesi gereken tek bir engel olduğunu gösteriyor. 1,2 milyondan fazla adres, 3.185 ile 3.275 dolar arasında yaklaşık 8,6 milyon ETH satın aldı. Bu direnç bariyerinin üzerinde belirleyici bir mum çubuğu, ETH’yi 4.000 dolara veya tüm zamanların yeni en yüksek seviyelerine doğru itebilir. 

Kaynak: IntoTheBlock
Kaynak: IntoTheBlock

Yine de, etrafındaki herhangi bir zayıflık belirtisi piyasa katılımcılarını satmaya teşvik edebileceğinden, yatırımcılar 2.900 dolarlık destek seviyesine çok dikkat etmelidir. Bu koşullar altında, Ethereum 2.500 dolara düşebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptobriefing.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku