Bitcoin ve ‘altın’ korelasyonuna dair gerçekler!

0 0

Bitcoin-altın korelasyonu şu anda yüzde 763 ve piyasa analistleri bu korelasyonun özellikle ne anlama geldiği ve ne kadar önemli olduğu konusunda yorum yapıyor. Bununla birlikte burada dikkat edilmesi gereken ilginç olan bu korelasyonun son iki yılın büyük bir kısmında negatif olması.

27 Temmuzdaki Bitcoinin rallisi bu algıyı değiştirdi

Bu korelasyonu ele almak çok önemlidir çünkü birçok analistin gözünde korelasyonlar kripto para biriminin fiyat hareketinin yönünü belirlemede yararlı bir araçtır. Bu tartışma konusu olsa da Bitcoinin fiyatının korelasyon istatistiklerinden daha fazlasını içeren bir dizi faktör tarafından belirlendiği gerçeği değildir.

Örneğin zincir analisti Kevin Svenson Bitcoin-S & P 500 ile Bitcoin-altın arasındaki korelasyon hakkında yakın zamanda tweet atanlardan biriydi.

Fiyat tahminlerini kripto para dışı varlıklarla korelasyona dayandırmak iyi bir fikir olmayabilir çünkü 2018den önceki Bitcoin-altın korelasyonu tesadüfi olarak reddedilebilecek derecede negatifti. Bitcoin ile teknoloji hisse senetleri veya VIX gibi hisse senedi endeksleri arasında benzer bir ilişki gözlemlenebilir.

Bununla birlikte 2020de Bitcoin fiyatının halving sonrası düşüşten sonra toparlanması ve yatırım getirisinin yıl başından bu yana yüzde 53ün üzerinde olması gerçeğinden pozitif bir korelasyon elde edilebilir. Öyleyse korelasyon açıkken ve mevcut piyasa döngüsü için geçerliyken alakalı olacak mı?

Ve eğer evet ise o zaman ne kadar süreyle?

Korelasyonun ne kadar süre alakalı kalacağını belirlemek için ilk etapta neden var olduğunu belirlemek önemlidir. Hem Bitcoin hem de Altın çıkarılır ve bunların kıtlığı esnek olmayan bir arza yol açar. Bu korelasyonun temel dayanağıdır ancak aynı zamanda Bitcoinin burada “güvenli” özelliğine odaklanarak “güvenli bir değer deposu” olarak değerlendirilmesine yol açar. Gerçekte Bitcoin “güvenli” bir varlık değildir. Bununla ilişkili dalgalanma var ve dijital altın veya değer deposu anlatısına rağmen değerini artıran şeyin ölçeklenebilirlik olduğu iddia edilebilir.

Aslında International Review of Financial Analysis tarafından yayınlanan araştırma altının piyasanın sıkıntılı dönemlerinde kaliteden ödün vermeden finansal piyasalarda önemli bir rol oynadığını ortaya koydu. Bununla birlikte Bitcoin aşağı yönlü piyasalarla pozitif bir ilişki içinde olduğundan tam tersi şekilde davranır. Dahası Bitcoin piyasa döngüsünün diğer aşamalarında Altından daha çok diğer kripto para birimleriyle ilişkilidir.

Coinmetricsten alınan verilere göre Bitcoinin Ethereum XRP ve Tron gibi diğer kripto para birimleriyle ilişkisi pozitif ve yüzde 40 ile yüzde 90 arasında değişiyor. Korelasyon hakkında konuşmanın arkasındaki fikir fiyat hareketini tahmin etmek. Ancak Bitcoinin fiyatı korelasyonunun yanı sıra çeşitli faktörlerden etkileniyor. Bununla birlikte altın ile olan korelasyonun Bitcoinin piyasa döngüsünün bir aşamasındaki fiyatı tahmin etmeye yardımcı olabileceği söylenebilir.

Bir Bitcoin-Altın korelasyonu mevcuttur ve piyasa döngüsünün halving sonrası ve birikim aşamasındaki olası fiyat hareketlerini ölçmek için kullanılabilir. Bununla birlikte BTCnin diğer kripto varlıklarla ilişkisi daha güçlü olmaya devam ediyor ve muhtemelen daha doğru tahminler için tercih edilmelidir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku