Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon 10 yılda en yüksek seviyesine ulaştı

0 3

 Aslında bu iddia sandığınız gibi olmayabilir.

Bloomberg son kripto haber bülteninde kayıtlarına göre Bitcoin (BTC) ile altın arasındaki korelasyonun 2010dan beri en yüksek seviyede olduğunu söyledi:

Aşağıdaki tabloya bakarsanız veya iki varlık arasındaki korelasyonları izleyen  başka grafikler bulursanız Bloombergin iddiasıyla çelişecek bir şey göreceksiniz. Yine de Bloomberge göre 0.80de duruyor. Ancak buradaki mevzu Bloombergin bu ölçümü diğer birçok veri sağlayıcıdan farklı şekilde hesaplamasıdır:

“12 aylık bazda  sözde birimleri yaklaşık 080 korelasyonludur ve bu veritabanımızda 2010dan bu yana görülen en yüksek düzeydir.”

Bloomberg analisti ve haber bülteninin yazarı Mike McGlone firmanın hesaplamasını şöyle açıkladı:

“Bloomberg varsayılan ve basit % değişim işlevi. Son 12 ayda 12 aylık bazda aylık değişim yüzdesi veritabanımızdaki en yüksek değerdir.”

Bloomberg korelasyonu günlük olarak belirlemek yerine bu verilerin birbiriyle ilişkisini aylık olarak hesaplar dolayısıyla farkı hesaplar.

Altın fiyatlarında 1900 doların önemi

McGlone Bitcoinin fiyatındaki son düşüşün Nasdaqın düşüşünden kaynaklandığına inanıyor ve altının fiyat seviyesini 1.900 doların üzerinde tutması halinde Bitcoinin 10 bin doların üzerinde kalmasını beklediği sonucuna varıyor.

İki korunma varlığı arasındaki rekor düzeydeki korelasyon muhtemelen Bitcoinin kısa tarihinde eşi görülmemiş bir ekonomik karışıklık yaşadığımız gerçeğiyle açıklanabilir. Trilyonlarca itibari para biriminin küresel ekonomiye enjekte edilmesi yatırımcıları alternatif varlıklara sığınmaya sevk ediyor olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku