Bitcoin Vadeli İşlemleri iyi mi kötü mü?

0 3

Bitcoin vadeli işlemler piyasalar için iyiye mi yoksa kötüye mi işaret?

Diğer varlık sınıfları için türev ürünlerin ne zaman piyasaya sürüldüğüne bakıldığında Bitcoin pazarlarına ne olacağı konusunda bir fikir verebilir. Analistler tam da bunu yaptılar ve sonuçlar kağıt üzerinde oldukça yükseldi. Ancak kripto varlıklarıyla ilgili bazı farklılıklar olabilir.

Bitcoin Vadeli İşlemleri İyi mi Kötü mü?

Karşılaştırma yapmak için tüccar ve analist Luke Martin türev ürünlerin tanıtımını takiben altın ve petrol performans tablolarına göz attı.

“Düşük riskli türev ürünlerden (ETFler gibi) sonra emtia piyasalarının büyümesini gösteren grafikler tanıtıldı. BTC dolar pazarı hiç de benzer özellikle taşımasa da pazar genişlemesi üzerinde büyük bir etkisi olacak.”

Her iki durumda da vadeli işlem hacmi fiziksel varlığın değerinden çok daha hızlı büyüdü. Bu bu ürünlerin gerçek varlıklarla piyasada işlem yapmak isteyen kurumsal yatırımcılar için tasarlandığını göstermekte.

Eğer benzer durum Bitcoin pazarlarında da gerçekleşecekse vadeli işlemler fiziksel olarak düzenlenmişse yani BTC olarak ödenmiş olacaksa bu durum dolara değil BTC’ye faydalı olabilir. 2017 yılında hem CME hem de CBOE benzer ürünler başlatmıştı.

Bu seferki fark Bakktın fiziksel olarak teslimli Bitcoin Vadeli İşlem sözleşmeleri sunması; 23 Eylülde başlatılacak. Geçtiğimiz günlerde şirket dijital saklama tesisinin mevduat için açık olduğunu açıkladı.

Sadece birkaç gün önce muhtemelen bununla ilgili devasa bir BTC transferi gözlemlendi. Russell Newtonun emtia piyasalarını karşılaştırarak kaleme aldığı blog yazısında büyük kurumsal alıcıların dijital varlıklarda fiziki sözleşme yapmak istemelerinin muhtemel olmadığını sözlerine ekledi ve şu açıklamayı yaptı:
“Bu kurumsal yatırımcıların altında yatan tüm yürütme riski ve operasyonel risk olmaksızın dijital varlıkların fiyatlarındaki dalgalanmayı göze alarak sentetik risk almaları çok daha muhtemel.”

Ayrıca piyasaları vuran herhangi bir kurumsal yatırım ürününden bağımsız olarak devam etmesi muhtemel olan bu varlık sınıfına sabit ancak genellikle değişken bir finansman akışı olduğunu belirtmeye devam etti. BTC piyasaları üzerindeki kısa vadeli etki aktifin konsolide edilmeye devam etmesiyle görülmeye devam etmekte. Ancak uzun vadede kesinlikle yeni ve uygulanabilir bir varlık sınıfı statüsünü güçlendirmiş durumda…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku