Bitcoin vadeli işlemleri çok yüksek olmayan bir primde işlem görüyor

0 0

Kripto paraların hepsi aktif piyasadan en iyi şekilde yararlanmak istediğinden dolayı volatilitedeki artış kripto para piyasasını çok rekabetçi bir alan haline getirdi. Kripto para birimlerinin ilki Bitcoin 17 Ağustosta 12.400 Dolarlık yıllık zirveye ulaşan ani bir volatilite yaşadı. Volatilitedeki bu ani artış sonrası BTC değerinde bir düşüş oldu.

Geçen hafta istikrara kavuşan piyasada açık faiz de sabitlendi ve vadeli işlem primlerinin azalmasına neden oldu. BTC vadeli işlem prim oranları piyasanın yükseldiği Ağustos başında arttı. O dönemde Chicago Ticaret Borsası (CME) Eylül ayında primlerin % 2.05ten % 2.76ya yükselmesine tanık olurken perakende platformları da Eylül ayında % 2.25lik bir orana şahit oldu. CME yıllık prim oranları % 19.11 diğer platformlar ise % 15.59 olarak kaydedildi.

Bununla birlikte stabilize edici bir fiyatla perakende odaklı platformların primleri geçen hafta % 18den % 10a geriledi. Arcane Research tarafından sağlanan veriler CME priminin geçen hafta % 21den % 18e düştüğü için perakende platformlarından önemli ölçüde daha yüksek kaldığını gösterdi.


Bu durum kurumsal yatırımcıların kısa vadede BTCde perakende yatırımcılardan daha fazla yükseliş gösterdiğini ortaya koydu. CMEdeki Eylül prim oranları % 1.59a yakınken diğer platformlar prim oranlarını % 0.89 olarak bildirdi.

Primler düştükçe CMEYE olan açık faiz düşmemekle birlikte azaldı. OI 25 Ağustosta 713 milyon dolar seviyesinde yer alırken Bakktın OIsi 27 milyon dolardan 9.5 milyon dolara indi. OIde yaşanan bu kaybın geçen hafta sona eren Ağustos ayı BTC vadeli işlemlerinin bir sonucu olabileceği düşünülüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku