Bitcoin üzerinden yüzde 55 vergi alınabilir mi?

0 0

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso Japon hanelerinin çoğunun dijital varlıklara yatırım yapmakta zorlandığını savunarak Bitcoin geliri üzerindeki vergiyi hisse senedi temettülerine eşit olarak yüzde 20ye düşürmeye karşı olduğunu söyledi.

Bu durum Japonyanın mevcut kripto para birimi tanımını çeşitli gelir olarak destekleyeceğini ve böylece sanal para biriminin yüzde 55e varan oranlarda vergilendirileceğini gösteriyor.

BİTCOİN 20 BİN DOLAR OLABİLİR… TIKLAYIN

Kripto sektöründekiler kripto para birimini benzer vergi muamelesi için hisse senedi olarak sınıflandıracak yeni yasalar için bastırıyor.

Japonya Restorasyon Derneği (JRA) üyesi Shun Otokitanın Meclis Binası Mali İşler Komitesinin son toplantısında bir soruya yanıt veren maliye bakanı Japon halkını nakit tasarruflarını dijital varlıklara dönüştürmeye ikna etmenin zor olacağını belitti.

Aso “Japonyada hane halkı tarafından elde edilen 1.900 trilyon yen (17.6 milyar dolar) finansal varlığın 900 trilyon yen (8.4 milyar dolar) şu anda nakit mevduatı olarak tutuluyor ve bu anormal.” dedi.

Bakan ayrıca dijital para biriminin yasal tanımını da ele aldı. Mayıs ayında yürürlüğe giren Ödeme Hizmetleri Yasası açısından “kripto varlık” hukuktaki tüm referansları “sanal para” ile değiştirdi.

Aso “kripto varlığı” yerine “angō shisan” yerine Japonca “stabilcoin” kelimesinin yerini alacak başka bir revizyon önerdi. “Kripto kelimesi biraz gölgeli geliyor neden Japonca sözcüğünü stabilcoin için kullanmıyoruz? Kulağa daha kararlı geliyor değil mi?” teklif etti.

Ödeme Hizmetleri Yasası ayrıca kripto para marjı ticareti için kaldıraç sınırını 4xten 2xe düşürdü. JRA üyesi Otokita sınırın düşürülmesi konusunda Japonya Finansal Hizmetler Ajansını (ÖSO) sorguladı.

Ajans uzmanlara danıştıktan sonra revizyona geldiğini ve böyle bir kesintinin kripto para birimlerinin volatilitesine uygun bir tepki olduğunu söyledi.

Dünya çapında hükümetler kripto para birimi kullanımını tamamen yasaklayan önceki tutumlarının aksine vergilendirme yoluyla Bitcoinden daha fazla kazanç elde etmek istiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku