Bitcoin, Türk Lirası cinsinden rekora imza attı

0 0

Bitcoin fiyatı hafta sonu yaşanan yükseliş sonrası Türk Lirası cinsinden rekora imza attı.

BtcTurk verilerine göre 27 Temmuz günü itibarıyla 1 Bitcoin en yüksek 71.902 TLden alıcı bulmaya başladı. 2017 sonunda 20.000 dolar ile dolar cinsinden tüm zamanların en yüksek değerini elde eden Bitcoin aynı dönemde 77.107 TLden satıldı. Bugün en yüksek BTC/TRY seviyesinde yer alarak son iki yılın rekorunu kırdı.

                                                                                                                                                                                

Türk lirası cinsinden Bitcoin fiyatı

BtcTurkün grafik verilerine göre tüm zamanların en yüksek seviyesinin yaşandığı 11 Aralık 2017 tarihinde 1 BTC 77.193 TL ile alıcı buldu.
Tüm zamanların en yüksek BTC/TRY paritesine en çok yaklaşılan dönemler 1 Temmuz 2019 ve 11 Mayıs 2020 tarihleri olarak görünüyor.

Grafik Bitcoinin 1 Temmuz 2019da 65.924 TLden işlem gördüğünü gösteriyor. 11 Mayıs 2020 tarihinde ise 66.864 BTC/TRY paritesi ile karşılaşılıyor. Bu haber yazımı gerçekleştirilirken 1 Bitcoinin değeri BtcTurk borsasında 71.615 TL olarak kaydedildi.

Dolar/TL paritesi ise haber yayına hazırlandığı sırada 685 oranında yer aldı.

BTC/TRY paritesi Bitcoinin ABD doları cinsinden değeri ve Türk lirasının ABD doları karşısındaki fiyatı olarak iki kriterden etkileniyor.

                                                                                                                                2020 yılında ABD dolarının Türk lirası karşısındaki değeri

Grafikten de görüldüğü gibi 18 Haziran tarihinden bu sürece kadar USD/TRY paritesi 685 çevresinde yatay dolaşıyor. Bu nedenle BTC/TRY çifti BTC/USD paritesiyle yüksek korelasyona girmiş durumda bulunuyor. Bitcoinin ABD doları karşısında gösterdiği performans BTC/TRY paritesini de oldukça benzer bir şekilde etkiliyor.

Diğer bir taraftan ABD dolarının 27 Temmuz itibarıyla 807 TL seviyesinde olan Euro fiyatına uyum sağlamasıyla BTC/TRY paritesinde farklı bir olasılıktan bahsetmek gerekecek. Bu ihtimal dahilinde Bitcoinin ABD doları karşısındaki performansının yanı sıra TLnin de ABD doları karşısındaki konumu önem arz edecek.

Bitcoin piyasasındaki olumlu tabloya Dolar / TLdeki yukarı yönlü hareketin eşlik etmesi durumunda BTC / TRY paritesi tarihteki en yüksek seviyeyi görecek.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku