Bitcoin Ransomware saldırıları endişe verici bir oranda büyüyor

0 1

Siber güvenlik endüstrisinin üyeleri – Ingalls Information Securitynin kurucusu ve CEOsu Jason Ingalls gibi – son birkaç yıl içinde Bitcoin fidye yazılımı saldırılarında ciddi bir artış olduğunu iddia ediyor. Ingalls yalnızca ABDdeki Bitcoin fidye yazılımı saldırıları nedeniyle BTCde yaklaşık 14 milyar dolar kaybolduğunu söylüyor.

Bu saldırılar bir kişi bilgisayarını veya akıllı cihazını açtığında tamamen kilitlendiğini ve verilerin şifreli olduğunu bulmak için gerçekleşiyor. Ekranda bir Bitcoin fidye ödemedikçe cihazlarının kilitli ve hackerın sonsuza kadar elinde kalacağını söyleyen bir mesaj bulunuyor.

Böyle bir saldırının son mağdurlarından biri San Francisco Kaliforniyadaki bir üniversitede Tıp Fakültesi oldu. Personel tüm sunucularının şifrelenmiş olduğunu bulmak amacıyla başlangıçta bilgisayar verilerini serbest bırakmak için 3 milyon dolar isteyen bilgisayar korsanları ile müzakere ettikten sonra personel fidye sayısını takımın ödediği kabaca 1.14 dolara indirmeyi başardı. Şimdi saldırının dibine inmek isteyen kolluk kuvvetleri ile çalışıyor.

Ingalls yaptığı açıklamada şunu söyledi :

Kripto para birimi ransomwarein kurbandan suçluya uluslararası servet transferi zincirinde önemli bir rol oynamaktadır.

Buna ek olarak Monero ve Zcash gibi gizlilik paralarının yarı anonim özellikleri nedeniyle kripto para hırsızları arasında popüler olduğu kripto alanı hakkında doğru olmayan garip bir inanç bulunuyor. Kripto düzenleme ve politika firması Eliptikin kıdemli danışmanı Liat Shetret Bitcoini elde etmenin çok daha kolay olduğu göz önüne alındığında kripto korsanları arasında çok daha popüler olduğunu söylüyor.

Shetret açıklıyor:

Gizlilik paraları Bitcoin elde etmek daha kolay olduğu için fidye yazılımı için tercih edilen kripto varlığı değildir. Gizlilik paralarıyla para çekme seçenekleri daha sınırlıdır ve bu bilgisayar korsanlarının paralarını harekete geçirme yeteneklerini en aza indirir.

Her zaman yalnız halledilemez

Saldırıya uğramış ve verilerini şifrelemiş birkaç müşteriyi temsil eden bir avukat olan Alex Kanen şunları söyledi :

İlk tepkileri genellikle paniktir. Korsanlara hızlı bir şekilde cevap verme ihtiyacı duyuyorlar çünkü fidye ücreti genellikle son tarihlerde karşılanmazsa ve güvenlik ihlaline dikkat çekmemek için küçük bir tantana ile büyüyor. Bu durumlarda sistemlerin ve verilerin kontrolünü yeniden kazanmak için hızlı bir yanıt ve doğru kaynaklar zorunludur.

Ancak bunun kolay bir şey olmadığını söylüyor ve birçok müşterinin bilgisayar korsanlarını ilk başta kendi başlarına ele almaya çalışmakla hata yaptığını söylüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku