Bitcoin rallisi patlayacak bir balon mu yoksa yeni rekorlar ufukta mı?

0 0

Bitcoini yakından izlemeyenler için 2017de patlayan bir balon piyasayı sarstı ve çoğu perakende BTC yatırımcısının geri çekilmesine neden oldu. Ancak şimdi Bitcoin yükseliyor çünkü piyasaya gelen satıcılardan daha fazla alıcı var. Bunun bir kısmı Mayıs ayında meydana gelen toplam yeni bitcoin arzını yüzde 50 azaltan ve BTC enflasyonunu yüzde 3e sabitleyen yeni Bitcoin halving ile ilgili fakat daha da önemli faktör tamamen 2020 yılıyla alakalı. Bu yıl finans sektöründeki en büyük isimlerden bazılarının henüz sektöre giremediğini ve ABD Merkez Bankasından doların geleceği hakkında tarihsel seviyelerde kafa karışıklığı yaşandığını gördü.

Yalnızca bu yıl Fed ABD ekonomisine 9 trilyon dolar yeni dolar pompaladı veya bu şimdiye kadar basılan tüm dolarların yüzde 20sinden fazlası bu likidite borsaları yeni zirvelere (gerçek balon) şişirdi. ABD dolarının hızındaki çöküşü görün.

 Koronavirüs etkisi

Koronavirüs salgını küresel dijital ekonominin hızlanması için en elverişli ortamı yarattı bu nedenle Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin kullanım durumlarının en iyi yönlerini göstermesine şaşmamalı. Hükümet daha fazla itibari para bastığında değer düşer; ancak Bitcoinin yeni arzı azaldıkça ve daha fazla kullanıcı bunu isterken değer yükselmeye devam ediyor. Bir bitcoin her zaman bir bitcoine eşit olacaktır ancak kullanıcı sayısı 100 milyondan 500 milyona çıktığında her bir Bitcoinin dolar cinsinden değeri herhangi bir parasal sistemin ağ etkisine bağlı olarak 5 kattan fazla artar.

Aşağıdaki tablo Stablecoin hızındaki artışı gösteriyor

Büyüme ve farkındalık son boğa koşusuna göre artar. 2017de kripto paraya girenlerin 2020de ikiye katlanma olasılığı daha yüksek ve 2017 boğa koşusunu “kaçıran” kenarda oturanların bu sefer girme olasılığı daha yüksek. 2017de heyecan ve FOMO nedeniyle perakende yatırımcılardan beklenmedik bir satın alma hücumu yaşadık. Şu anda rakamlar FOMO seviyesinin mevcut olmadığını ve satın alma işleminin artık Grayscale gibi kurumsal ürünlere bakan profesyonel yatırımcılar PayPal ve Cash App aracılığıyla perakende kullanıcılar ve mevcut kripto topluluğu arasında çok daha fazla yayıldığını gösteriyor. Çoğunlukla perakende yatırımcıları temsil eden Celsius Network AUMunu 6 aydan kısa bir sürede 22 milyar doların üzerine çıkardı.

2017den beri şirketim Celsius Network kitlesel benimseme için “uçurumun üstünden geçme” ihtiyacını teşvik ediyor ve Stablecoinlerin oraya ulaşmak için en iyi şansımız olduğunu belirtiyor. Diğerleri Security Tokens Libra NFT’ler üzerine bahse girerken biz Crypto için ikinci katil uygulama olarak Yielde odaklandık.

Bu sefer farklı

Şimdi 2017 patlamasına hakim olan spekülatörlerden kurumlar aile ofisleri ve perakendenin getirdiği kitlesel benimseme aşamasına geçildiğini görüyoruz. Altyapı nihayet geniş ölçekte tüketicileri ve işletmeleri karşılamak için yeterli. Kripto almak satmak ve yatırım yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. 2017 sonrası yükselen yeni kripto yöneticileri dalgalarının çoğu kullanıcıları korkutmak yerine onları eğitmeye inanıyor. Bu zihniyet yeni perakende yatırımcılarındaki bu büyük dalgalanmaları gördüğümüzde kullanılabilirliğe ve yeni kullanıcıları piyasaya çekmeye daha fazla odaklanmaya yol açtı.

Şimdi asıl soru büyümenin neden şimdi gerçekleştiği değil bu sürecek. Bu yılın Şubat ayından bu yana 2020 için tüm zamanların en yüksek seviyelerini tahmin ediyorum ve şimdi 30 Kasımda yeni zirvelere ulaştığımıza ve hiçbir garanti olmamasına rağmen 2021in sonunda Bitcoinin 30.000 dolara ulaşacağından eminim. Çok fazla insan aynı anda coinlerini satmaya çalıştığı için fiyatlar önümüzdeki 12 ay içinde yüzde 50ye kadar düşse bile siyasi salgın veya ekonomik konulardan kaynaklanacak satışların bu tırmanışı durduracağına inanmıyorum. biz 2025 yılına kadar BTCyi 200.000 $ ın üzerinde göreceğimize şüphem yoktur.

Bitcoinin fiyat rallisi kaçınılmazdı ve bundan beş yıl sonra Bitcoin bugün değerinden 10 kat daha fazla değere sahip olacak. 2020 FED para basımından ekonominin kapanmasına kadar Bitcoinin değer deposunu kanıtlayan bir fırsat verdi ve bunların hepsi bitcoine dönüşen kıtlık etkisiyle birleşti. Bunun başka bir kripto balonu olduğuna inanıyorsanız siz varın öyle düşünün. Bu sefer bu balon patlamayacak bunun yerine diğer tüm dolar cinsinden varlıklar değer kaybetmeye devam ettiği için Bitcoin zaferle aya süzülüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku