Altın mı, Bitcoin mi? Wall Street te tartışma giderek kızışıyor!

0 1

Milyarlarca kurumsal dolar Bitcoine akarken Bitcoin yeni rekorlar kırıyor

Bunun basit bir tesadüf mü yoksa kripto ve değerli metaller piyasası üzerinde derin bir etkisi olacak bir rotasyonun başlangıcı mı olduğunu kesin olarak bilmek imkansız. Ancak şimdiki tartışma konusu dünyanın en büyük dijital para biriminin bir gün bir enflasyon koruması ve portföy çeşitlendiricisi olarak külçe altın ile rekabet edip edemeyeceği ve bu tartışme gün geçtikçe kızışıyor.

Bitcoinin geçen haftaki düşüşü bu yılki % 150lik artıştan sonra Mart ayından bu yana en büyük düşüşü ve yatırımcılar varlık sınıfının dalgalanmaları konusunda endişeli. Yine de altın varlıklarının sadece küçük bir kısmını 350 milyar dolarlık Bitcoin endüstrisine taşımaya başlarlarsa bu Wall Streetteki çeşitlendirme stratejileri için bir oyun değiştirici olacaktır.

Kuşak farkı

Kripto yatırımcısına dönüşen eski emtia hedge fonu yöneticisi Jean-Marc Bonnefous “Altın gerçekten geçmiş dünyanın ve 1940 ve 1950 kuşağının güvenli varlığıydı” dedi. “Şimdi Bitcoin gibi dijital varlıklar altının yerini alıyor.”

Dijital para birimi perakende oyuncuları spekülatif profesyoneller ve egzotik miktarlardan oluşan karışık bir ekip için bir ticaret alanı iken geleneksel yatırımcılar şimdiye kadar kenarda kaldı. Bu durum Paul Tudor Jones ve Stan Druckenmiller ile birlikte gruba katılan en son yönetici olan Guggenheim Partners LLC ile değişiyor gibi görünüyor.

JPMorgan Chase & Co.daki analistlere göre aile ofisleri gibi fonlar altın borsada işlem gören fonları dijital para birimi için satıyor. Külçe destekli fonlar 6 Kasımdan bu yana yaklaşık 5 milyar dolar değerinde 93 ton altın kaybetti. Grayscale Bitcoin Trust Kurumsal yatırımcıların tercih ettiği araç Ağustos ayı başından bu yana dolar bazında iki katına çıktı.

Dijital para birimlerinde yatırımlar satan CoinSharesın yatırım stratejisti James Butterfille göre Bitcoinin piyasa değeri şu anda altın büyüklüğünün yalnızca% 31i. Bu% 5e çıkarsa şu anda yaklaşık 18.700 $ a kıyasla 31.300 $ lık bir fiyat anlamına geleceğini tahmin ediyor.

Butterfill “Bitcoin kendini güvenilir bir değer deposu olarak kuruyor” dedi. “Bu eşi görülmemiş gevşek para politikasının olduğu bu dönemde özellikle cazip. Bu nedenlerden dolayı yatırımcılar doğal olarak altınla karşılaştırıyorlar. “

 Bitcoin aynı zamanda dünyanın en büyük varlık yöneticisinde bir hayran buldu ve Wall Streetteki artan çekiciliğinin kanıtı. BlackRock Inc. Sabit Gelir Yatırım Sorumlusu Rick Rieder yakın tarihli bir röportajda CNBCye verdiği demeçte para biriminin Y kuşağı arasındaki talep ve onun bir değişim aracı olarak görülmesiyle “hayatlarımızda kalıcı” olduğunu söyledi. Bitcoin ticareti “etrafta bir altın külçesini dolaşmaktan çok daha işlevsel” diye ekledi.

İkisi arasındaki farklardan biri tüm işlemlerin blok zincirinde görüntülenebilmesi altın ticaretinin büyük bir kısmının ise daha az verinin bulunduğu Londranın borsa dışı piyasasında gerçekleşmesidir.

Bitcoin sahibi bağımsız bir yatırımcı olan Lyle Pratt “Bitcoinin şeffaflığı çok fazla ilgi çekmeye yardımcı oluyor” dedi. “Altın bir tür kara kutu gibidir piyasadaki herhangi bir akış hakkında size bilgi vermesi için emanetçilere güvenmeniz gerekir.”

Geçmiş ve gelecek

Plurimi Wealth LLP’nin İhtiyari fonlarının% 65ini altına tahsis eden Baş Yatırım Sorumlusu Patrick Armstrong için Bitcoin enflasyonist bir sarmalda potansiyel olarak daha büyük bir artısı olsa bile riskler çok büyük. Altının ayrıca Bitcoinin eşleştiremeyeceği bir değer deposu olarak uzun bir geçmişi vardır. Her zaman potansiyel olarak merkez bankası tarafından desteklenen başka bir dijital para biriminin onun yerini alabileceğine dair rahatsız edici bir şüphe vardır.

“Kurumsal benimseme devam ederse Bitcoinin daha iyi yerlere gelmesi çok olasıdır” dedi. “Ancak Bitcoinin önümüzdeki yıllarda hiçbir değeri olmaması da mümkündür ancak aynı şeyin altın için söylenebileceğini düşünmüyorum.”

Açık olan bir şey Wall Streetin Bitcoini 2017de olmadığı kadar ciddiye almasıdır. Sanford C. Bernstein stratejisti Inigo Fraser-Jenkins Pazartesi günkü bir raporda Bitcoin hakkında fikrimi değiştirdim  yazdı. Bitcoin altının yerini almayacak ancak her ikisi için de piyasada yer var dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku