Bitcoin Önümüzdeki Haftalarda Bu 3 Gelişme İle Fırlayabilir!

1.847

Bitcoin, 20 Ekim’de tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra, grafiklerde düzeltme görüyor. Lider kripto para birimi, 20 Ekim’de 66.998 dolar seviyesine ulaştı. Coingecko’dan alınan verilere göre, yazımızın hazırlandığı sırada 58.450,24 dolar fiyat seviyesinden işlem görüyor. Bu yazımızda önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyatını etkileyebilecek önemli gelişmelere değiniyoruz.

Taproot Güncellemesi

Taproot güncellemesi ile Bitcoin ağının temel kodunda (veya protokolünde) iki değişiklik yapılması öngörülüyor. Birincisi, kripto para biriminin ECDSA kriptografisini, Schnorr İmza Algoritmasının (SSA) şifrelemesiyle değiştirmektir. Yani mevcut kurulumda 10 farklı kullanıcı BTC’yi tek bir cüzdan adresine (ortak anahtar) gönderseydi, Bitcoin’in defterinde 10 ayrı işlem olarak görünürdü. Ancak SSA kullanarak, Bitcoin ağı bu 10 işlemi benzersiz bir anahtarla tek bir işlemde toplayabilir. İkincisi, Taproot güncellemesi, işlemler için gereken karmaşık koşulları, Merklized Alternative Script Trees (MAST) adı verilen tek bir veri satırında Blockchain’in koduna sıkıştırarak daha akıcı bir süreç haline getiriyor.

Taproot güncellemesinin ilk avantajı, yapılan değişiklikler, hem işlemler hem de bunların yürütülmesi için Blockchain depolamayı kullandığından devrim niteliğindedir. Daha düşük ücretler, ağ üzerinde çok daha fazla işlem gerçekleşmesinin yanı sıra yatırımcıların benimsemesini de teşvik edebilir. İkinci avantaj, konu Bitcoin kullanımı olduğunda kullanıcıların çok daha fazla mahremiyete sahip olmalarıdır. Gerçekten de, dijital işlem kaydı (kamu defteri), istemeden Bitcoin’in gizliliğini büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Sonuç olarak, Blockchain analitik firmaları, kullanıcıların işlemlerini izleyebilir ve açık anahtarlarına dayalı olarak kişisel bilgilerini ortaya çıkarabilir. Ancak işlemler tek bir benzersiz anahtarla bir araya getirildiğinde, BTC’yi kimin gönderdiğini anlamak çok daha zor olabilir. Bu güncelleme, BTC’nin cüzdan adreslerini gizlemek ve gözlemcileri takip işlemlerinden korumak için tasarlanmış paralarla daha iyi rekabet etmesini sağlayabilir.

Son avantaj, akıllı sözleşmelerin Bitcoin ağında daha uygun fiyatlı hale gelmesidir. Bitcoin’in arkasındaki teknoloji oldukça eskidir ve Taproot yayına girene kadar saniyede yalnızca dört işlemi gerçekleştirebilir. Her temel işlem (A’dan B’ye para göndermek) yaklaşık 5 ila 75 dolar arasında bir maliyete sahiptir ve akıllı sözleşmelerle, kullanıcıların Blockchain’de daha fazla yer kapladığından astronomik olarak daha fazla ücret ödemeleri gerekebilir. Taproot, şu anda ağda uygulanan ECDSA’ya alternatif bir imza yöntemi olan Schnorr kriptografik imzalarını entegre eden bir Bitcoin soft fork’u olarak tanımlanabilir. Bu yükseltme, bir dizi imzayı tek bir imza ile özetlemek için bir tür ana anahtarın oluşturulmasına izin veriyor. Taproot ile birlikte Bitcoin’de (BTC) UTXI yani çoklu imza giriş işlemleri daha verimli şekilde gerçekleşebilir ve bu işlem çok daha ucuz ve kolay hale gelebilir. Ayrıca Taproot, ağ üzerindeki yükü hafifleterek işlem alanını %20 azaltabilir. Bu da saniye başına gerçekleşen işlem kapasitesini artırarak ücretleri önemli ölçüde azaltabilir.

Tesla’nın Bitcoin’i ödeme türü olarak kabul etmesi

Tesla, öncelikle Mart ayında elektrikli otomobillerin alımında Bitcoin kullanılabileceğini açıkladığında, kripto para piyasasında oldukça hareketli günler yaşanmıştı. Daha sonra Elon Musk, mayıs ayında Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, çevresel endişeleri gerekçe göstererek Tesla’nın araç satışlarında Bitcoin kullanmayı askıya aldığını duyurmuştu. Bitcoin fiyatı bu haberlerden olumlu ve olumsuz yönde etkilendi. Diğer taraftan, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC)’na sunduğu raporda şirket tarafından gelecekte Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak ekleyebileceği belirtiliyor. Şirket tarafından Kasım ayında böyle bir adım atılırsa, BTC fiyatının olumlu yönde etkilenmesi beklenebilir.

Bitcoin ETF onayları

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz üzere, SEC tarafından bir Bitcoin ETF’sinin onaylaması uzun zamandır bekleniyordu. Nihayet Ekim ayında SEC’den geldi. Bitcoin ETF onayı fiyatı pozitif etkiledi ve BTC fiyatı rekor kırdı. Ancak sırada bekleyen daha birçok Bitcoin ETF’si bulunuyor. Beklenen bu onayların kasım ve aralık aylarında gelmesi, BTC fiyatında yeni rekor seviyeler görülmesini sağlayabilir. Yeni ETF onayları ilki kadar piyasa fiyatı üzerinde etkili olmasa bile saydığımız bu üç etken birleşince BTC fiyat hedefi olan 72 bin doların aşılmasını kolaylaştırabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku