Bitcoin Neden Düştü ve Düşüş Devam Eder mi? Analist Yanıtlıyor

0 5

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca tüm taraflardan gelen satış baskısı yoğunlaştı. Bitcoin madencileri varlıklarını üç yıldan fazla bir süredir görülmeyen bir ölçekte sattı. Bunun da ötesinde balina ile ilişkili BTCnin borsalara girişi önemli ölçüde arttı. Bu iki verinin birleşimi madencilerin ve balinaların birlikte satış yaptığını gösteriyor.

Bitcoin balinalardan madencilerden ve muhtemelen kurumlardan bir haftalık yoğun satışların ardından 18 bin doların altında işlem yapmaya devam ediyor. Analistler genellikle 19 bin dolarlık bölgenin yatırımcıların kar elde etmesi için mantıklı bir alan olduğuna ve dolayısıyla geri çekilmenin sağlıklı olduğuna inanıyor. Aralık ayının ikinci yarısına doğru fiyat analistleri Bitcoinin düşüşünün sınırlı olacağını ve ardından kademeli bir yükseliş trendinin gelmesini bekliyor.

Dolarının toparlanması Bitcoinin kısa vadeli düzeltmesine neden olabilecek başka bir potansiyel katalizör oldu. Çok aylık bir geri çekilmenin ardından dolar endeksi (DXY) toparlandı. Pfizerin aşı dağıtım haberleri ve 2021de yaygın bir ekonomik toparlanma olasılığı doların toparlanmasını tetiklemiş olabilir. Dolarının değeri arttığında Bitcoin ve altın gibi alternatif değer depolarının fiyatları düşüyor.

Doların artması balina girişleri ve madencilerin artan satış seviyesinin birleşmesi muhtemelen Bitcoin fiyatının düşmesine neden olsa da bazı analistler istikrarlı bir Bitcoin yükseliş eğilimi olasılığının hala yüksek olduğuna inanıyor.

Yakın Vadede BTC Fiyatı Nasıl Bir Yol İzler?

Bazı teknik analistler Bitcoinin fiyatının 17.800 dolar ile 18.500 dolar arasında nispeten basit bir fiyat aralığında olduğunu söylüyor. 18.500 doların üzerindeki bir kırılma kısa vadeli bir yükseliş anlamına gelir ve devam eden bir ralli için BTCyi sağlam bir temele yerleştirir. Ancak 17.800 doların altına bir başka düşüş kısa vadeli bir düşüş eğiliminin ortaya çıkabileceğini gösterecektir.

Yakın vadede Bitcoin genellikle beş önemli teknik seviyeyle karşı karşıya: 17.000 17.800 18.500 19.400 ve 20 bin dolar. BTCnin 16 bin dolarlık bölgeye düşmesini önlemek için nispeten yüksek bir işlem hacmiyle 17.800 doların üzerinde kalması kritik önem taşıyor. BTC Ocak 2021e girerken tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı hedefliyorsa 19.400 dolar direnç seviyesinin üzerinde konsolide etmek önemli olacaktır.

ABD hisse senedi piyasası küçük bir kar alma düzeltmesiyle geri çekilmeye başlarken Bitcoin de kısa vadeli bir riskle karşı karşıya. Dow Jones Industrial Average elverişli finansal koşullar ve merkez bankasından gelen likidite enjeksiyonları nedeniyle Ekim sonundan bu yana sürekli yükseldi. Yatırımcıların risk alma iştahı azalırsa Bitcoin ABD borsası mücadele ettiği sürece durgunlaşabilir.

Bitcoinin öngörülebilir gelecekte gözle görülür bir yükseliş görüp göremeyeceği belirsizliğini koruyor. Ancak ünlü analist Hirsch Bitcoinin önümüzdeki 12 ay içinde şu anki fiyatından “önemli ölçüde daha yüksek” olacağına nanıyor. Kurumsal benimsemedeki hızlı artışı ve ardından Bitcoin fiyatının artma olasılığına değinerek Hirsch şunları söyledi: “Tek yapmamız gereken şu anda nerede olduğumuzu görmek için klasik bir benimseme eğrisine bakmaktır. Eğer kurumsal benimseme beklendiği gibi devam ederse uzun vadede her şey istediğimiz gibi olacak.” 

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku