Bitcoin madenciliği daha karlı hale geliyor

0 4

Bitcoin (BTC) fiyatı Ocak 2018den bu yana en yüksek seviyelere ulaşırken Bitcoin madenciliği daha karlı hale geliyor.

Blockchain.comdan alınan verilere göre BTC madencilerinin geliri Bitcoinin Mayıs 2020de madenci blok ödülünü 125 BTCden 625 BTCye düşüren üçüncü yarılanmasından bu yana görülmeyen seviyelere yükseldi.

Böylelikle BTC madencilerinin geliri 4 Kasımda 208 milyon dolara ulaştı. Blockchain.coma göre madencilerin blok ödülünün şimdi iki katına çıktığı Eylül 2019dan bu yana kaydedilen en yüksek puan.

BTC madenci gelir seviyelerinde bir artış mayıs ‘halving’inden bu yana Bitcoin fiyatının iki katına çıkmasından kaynaklanıyor. 4 Kasımda Bitcoin fiyatı son yedi günde yüzde 20den fazla yükselerek 2020nin en yüksek seviyesi olan 15 sin 950 dolara ulaştı.

Yükseliş aynı zamanda Bitcoin işlem ücretlerindeki eşzamanlı artıştan da kaynaklanıyor. Bitcoin işlem ücretleri ekim ayı sonunda yaklaşık yüzde 200 arttı. Bu nedenle ücretlerden elde edilen BTC madenci gelirinin yüzdesi 415 milyon doları veya toplam madenci gelirinin kabaca yüzde 20sini oluşturarak önemli ölçüde yükseldi.

Gelirlerdeki parabolik büyümenin ortasında bazı madencilerin bu noktada nakde çevirmeye başlaması muhtemel.

CryptoQuanttaki analistlere göre Madenci Konum Endeksi şu anda 4 civarında olduğundan bazı madenciler BTC satmaya zorlanabilir. 2nin üzerindeki değerler çoğu madencinin satış yaptığını gösteriyor.

Ek olarak fiyat 15 bin doların üzerine çıktığı için madencilerden borsalara yapılan işlemlerde de gözle görülür bir artış var. Bununla birlikte miktar dışarı akış seviyelerinin ikiye bölünmesiyle karşılaştırıldığında hala nispeten küçüktür.

CryptoQuant CEOsu Ki Young Ju madencilerin temkinli davranmasına rağmen büyük olasılıkla Bitcoin fiyatının daha da yükseleceğini tahmin ettiğini öne sürdü.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku