Bitcoin madencilerinin BTC ağı üzerindeki kontrolü yavaş yavaş azalıyor

0 3

On chain ve off chain kripto varlık piyasası verilerinin sağlayıcısı olan Coin Metrics Bitcoin madencilerinin Bitcoin ağı üzerindeki kontrolünün düştüğünü gösteren yeni bir rapor yayınladı. Bu madenciler tarafından tutulan Bitcoin arzının yavaş yavaş azaldığını ve dolayısıyla ağ üzerinde daha az etki yarattığını gösteriyor.

Bitcoin madencileri ekosistemde hala önemli oyuncular

Rapor havuz ve madenci adreslerini analiz etmeyi madencilerin faaliyetlerini incelemeyi harcamalarını ve etkilerini değerlendirmeyi kapsıyor. 

Raporda “Madenciler özellikle ağın ilk günlerinde aktif olanlar önemli miktarda Bitcoini kontrol ediyor. Hem 0-hop hem de 1-hop adresleri tarafından tutulan coin sayısı genellikle ağın tarihi boyunca azaldı” bilgisine yer verildi.

Bitcoin ağındaki piyasa dinamiklerinin değiştiğine dair kayda değer bir gözlemleme yapıldı. Çünkü madencilerin bu dijital varlığın doğal net satıcıları oldukları satın almak yerine yeni ihraç edilen Bitcoin aldıkları belirtildi.

Bununla birlikte rapor madencilerin ağ üzerindeki kontrolünü gösteren on chain verilere rağmen özellikle büyük sermayeye erişim ile ekosistemde önemli oyuncular olarak kaldıklarını belirtti.

Madenciler halving öncesinde 318.000 BTC biriktirdi
 

Uzun zamandır beklenen Bitcoin halvinginin Mayıs ayında gerçekleşmesinden önce Coin Metrics madencilerin bu olaya kadar yılda 318.000 BTC biriktirdiğini ortaya koydu. Kesin olarak 11 Mayısta gerçekleşen Bitcoin halvingi tarihinde üçüncü kez yeni blok başına 12.5ten 6.25 BTCye düşürüldü.

Ayrıca Coin Metrics Twitterda kademeli bir düşüşe tanık olsa dahi madencilerin etkisinin azaltılmaması gerektiğini belirtti. Bunun nedeni ise daha önceki madencilerin hala kayda değer bir kontrole sahip olması olarak gösterildi.

Bununla birlikte enflasyon madenciler ve havuzlar tarafından tutulan Bitcoin arzındaki kademeli azalmaya katkıda bulunanlardan biri olarak ortaya çıktı. Son zamanlarda bir Blockchain analitik firması olan Glassnode Bitcoin madencilerinin 2012nin sonlarında ASIC madencilik makinelerini kullanmaya başlamasından bu yana en büyük yüzde zorluk düşüşünü temsil eden Bitcoin madenciliği zorluğunun % 16lık bir düşüş yaşadığını açıkladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku