Bitcoin madencilerine kritik uyarı…

0 0

Bitcoin yarılamasını tamamladıktan sonra bazı madencilerin diğerlerinden daha fazla risk altında olacağı kesin gibi.

Blok ödüllerinin yarıya inmesiyle bazı madencilerin makinelerini kapatması gerekecek. Güçlü bilgisayar donanımı ve ucuz elektrik Bitcoin madenciliğinden kar etmek için gerekli olsa da ünlü Bitcoin eğitimcisi ve savunucusu Andreas Antonopoulos bazı madencilerin yarıya indirdikten sonra neden oyundan çıkacağını açıkladı.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Antonopoulosa göre bu madencilik operasyonunun ölçeği ile ilgili değil. Teknolojik açıdan savunmasız bazı madenciler yarılanma sonucu ödüllerin sayısı düştüğünde bazı olumsuz faktörlerin etkisine maruz kalmaktadır. Bu onların BTC kazanmasını daha da zorlaştırıyor. Büyük ve küçük Bitcoin madencileri arasındaki fark bu.

Yeni bir Soru-Cevap etkinliğinde konuşan Antonopoulos güçlü madencilerin hayatta kaldığını belirtti ve şunları söyledi:

“Herkes aynı ASICyi kullanıyor ve aynı fiyata elektrik satın alıyorsa blok ödülleri yarıya düştüğünde herkesin karı yarıya düşer. Ancak küçük ve büyük madenciler için farklı düşmez. Buradaki ekonomik fark öncelikle çok sayıda ASIC madencilik ekipmanını düşük bir fiyata satın alma ve ayrıca büyük elektrik blokları elde ederek tesisleri ucuz elektrik kaynaklarına yakın yerleştirme olasılığından kaynaklanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında bazı büyük madencilerin küçüklerden daha karlı oldukları söylenebilir. Ancak büyük madencilerin ciddi sorunları da olabilir. Örneğin yeni bir ASIC madencisi ortaya çıktığında bu madenciler de operasyonel altyapılarında önemli yükseltmeler yapmak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle karlılık birçok faktöre bağlıdır ancak bunlar blok ödüllerini yarıya indirmekten daha önemli değildir.”

Antonopoulos sözlerine şöyle devam etti: “Yarılanma meydana geldiğinde daha az üretken olan madencilerin karlılığı sıfıra gidiyor. Bunun nedeni daha gelişmiş ASIClerin devreye girmesi ve kullandıkları sistemi daha az kârlı veya kârsız hale getirmesidir. Yarıya indirildikten sonra koşullar eşit olsa bile daha etkili ve daha ucuz elektrik alan madenci mutlaka bir adım daha ileri gidecek. Madenci bunun aynı olacağını düşünürse ve Bitcoini kazmanın zorluğunun aynı kalacağına veya zorlaşacağına inanıyorsa tek çözüm makinelerini kapatmak olacaktır.”

Burada teslim işaretini sistemden çeken madencilerden sonra yeni bir darbe dalgası meydana gelebilir: madencilikteki zorluk seviyesi azalır ve daha sonra hem sistemde kalan hem de karlılığı önemli ölçüde azalmış madencilerin karlılığı.

Halvingin madenciler arasındaki rekabeti artıracağını söyleyen Antonopoulos madenciliğin merkezileştirilmesinde coğrafi koşulları vurgulamaktadır.

Antonopoulos “Madenciliğin yoğunlaşmasına neden olan faktörler ASIC yongalarının bulunduğu coğrafi bölgeler ve ucuz elektrik ve düzenlemelerin müdahale edemeyeceği veya eksik olamayacağı rahat bölgelerdir” dedi…

Bitcoinin gelecekte hangi fiyatlara ulaşabileceği hakkında konuşmak istemeyen Antonopoulos bunu burç yorumuna benzetti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku