Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde Rekor: Kötüye mi İşaret Ediyor?

35

Kripto trader’ları ve meraklıları arasında popüler olan bir piyasa duyarlılığı göstergesi, 10 değeriyle 2021’in en düşük seviyesine ulaştı. Dün yaşanan yaklaşık 29.700 dolar seviyesine düşüşün ardından Bitcoin (BTC) tekrar 30 bin dolarlık değerin üzerine çıktı.

Korku ve açgözlülük endeksi 10’a düştü

Korku ve Açgözlülük göstergesi, farklı kaynaklardan gelen kripto para piyasasındaki duygu ve hisleri ölçen bir endekstir. Elde edilen sonuçları trader’ların piyasadaki mevcut eğilimleri değerlendirmelerine olanak tanıyan tek bir değerde derler. Bu endeksten elde edilen verilere göre piyasadaki duyarlılık seviyesi, çok yüksek bir korku olduğunu gösteren 10’a düştü.

Kripto piyasasındaki büyük bir satışın ardından, Bitcoin bugün yeşil bölgede açıldı. 30 bin dolarlık güçlü destek fiyatına geri döndü. Bazı piyasa katılımcıları, Bitcoin’in hareketinin Elon Musk, Jack Dorsey ve Cathie Wood arasında bir tartışmayı içerecek olan yaklaşan “B-Word” konferansından kaynaklandığını düşünüyor. Twitter hesabıyla kripto para dünyasını sarsan Tesla CEO’su, Bitcoin konusundaki duruşuyla ilgili rekor kırması beklenen canlı bir tartışmaya katılacak. Ünlü milyarder mayıs ayında çevresel endişeler nedeniyle Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi bıraktığını açıklamıştı. Ancak bilançosunda hala en büyük kripto para birimini tutuyor.

Endeks’teki benzeri bir düşüş değeri en son Bitcoin, Mart 2020’de boğa koşusuna başladığında görüldü

Bitcoin’deki “yükseliş olayı” gibi görünen şeyin ortaya çıkması bile Korku ve Açgözlülük göstergesini daha yukarı taşımadı. Büyük olasılıkla, piyasa katılımcıları, hareketli ortalamaların kesiştiği ve oluşan trend çizgilerine göre Bitcoin (BTC) grafiğinde genel bir düşüş trendi izliyor. Ancak göstergedeki yeni düşüşler de piyasa için iyi haber olabilir.

Piyasa-endeks korelasyonuna bakıldığında Korku ve Açgözlülük endeksinin 10’a yakın isabet değerlerinin en son Mart 2020 olduğunu görülmüştü. Bir önceki boğa koşusu da o zaman başlamıştı. Endeksteki aşırı düşüklere yapılan her koşudan üç ay sonra, Bitcoin kısa vadeli bir sıçrama yaşadı. Günlük BTC grafiğinde daha fazla fiyat hareketi görene kadar sıçramanın böyle olup olmadığını bilemeyeceğiz. Ancak yazım sırasında BTC fiyatı 31.924 dolar seviyesinde seyrediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku