Bitcoin karma hızında kısa sürede büyük çıkış beklentisi

0 0

Popüler kripto para türev borsalarından biri olan FTX yakın zaman önce Bitcoin hash rate’i üzerine işlem yapılabilecek vadeli kontratları devreye aldı.

Bu sözleşmeler madencilik zorluğuna ve dolayısıyla hash rate’e göre fiyatlandırılır. Hash rate Bitcoin üretmek için kullanılan donanımın toplam bilgi işlem gücünü ifade ediyor. Madencilik sorunu da Bitcoin üretmenin zorluğuna karşılık geliyor. Bu zorluk Bitcoin sistemine bağlı hash rate’indeki değişikliklere göre her iki haftada bir ayarlanıyor. Bu şekilde Bitcoin sorunsuz bir şekilde her 10 dakikada bir çıkarılabilecek şekilde ilerliyor.

HALVİNG SONRASI 45 ESKİ MADENCİLİK CİHAZI FİŞTEN ÇEKİLDİ… TIKLAYIN

FTX tarafından sunulan hash rate faizli vadeli işlem sözleşmeleri başlangıç ​​ve bitiş tarihi olan üç aylık kontratlar olarak tanımlanır ve bunlar yılın her çeyreğinde başlar ve biter.

Her kontratın sona erme değeri aşağıdaki gibi belirlenir:

* Kontrat süresi boyunca kaç blok kazılır

* Bu blokların madencilik zorluğu alınıyor

* Bu zorlukların ortalaması hesaplanır

* Ortaya çıkan değer 1 trilyona bölünüyor

Bu borsa tarafından kabaca “kontrat dönemi boyunca Bitcoini kazmanın ortalama zorluğu” olarak tanımlanıyor.

Örneğin Mayıs ayında madencilik zorluğu yaklaşık 16 trilyon ise sözleşme değeri 16 dolar olacak.

Hash rate’te yüzde 25e kadar artış tahmini

Şu anda FTX üçüncü çeyrek dördüncü çeyrek ve 2021in ilk çeyreğinde üç ayrı vadeli hash rate faiz sözleşmesi listelendi. Her birinin değeri giderek artıyor.

Üçüncü çeyrek hash rate kontratı haberin yayına girdiği dakikalarda 17.93’ten işlem görüyor. Yani bu üçüncü çeyrekte madencilik zorluğunun 17.93 ve dolayısıyla da hash rate’te de aynı oranda artış beklendiğini gösteriyor.

Bitcoindeki bir sonraki zorluk ayarı birkaç gün içinde gerçekleşecek. Hash rate mevcut seviyelerde kalırsa zorluğun 15.6 trilyona düşeceği tahmin edilmektedir.

Dördüncü çeyrekte ve 2021in ilk çeyreğindeki kontratlara bakıldığında zorlukta önemli bir artış beklentisi olduğu anlaşılıyor. Dördüncü çeyrek kontratı 18.50de alınıp satılırken 2021in ilk çeyreği için sözleşme 19.5te işlem görüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku