Bitcoin işlemlerinin yalnızca yüzde 2 si yasa dışı

0 0

Blok zinciri analiz firması Elliptic yasa dışı Bitcoin işlemlerini araştırmak için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü iş birliği yaptı.

İş birliği kapsamında oluşturulan çalışma toplamda 6 milyar dolara eş değer 203 bin 769 Bitcoin işlemini yapay öğrenme yazılımı ile kategorilendirdi.

Araştırma yapay zekanın mevcut kara para aklama önleme prosedürlerine yardımcı olup olamayacağını inceledi.

Araştırmanın sonucunda 200 bin kadar Bitcoin işleminin yalnızca yüzde 2sinin yasa dışı işlemler amacıyla yapıldığı tespit edildi. İncelenen Bitcoin işlemlerinin yüzde 21inin yasaya uygun olarak yapıldığı yüzde 77sinin de herhangi bir kategoride sınıflandırılamadığı not edildi. 

Yasa dışı Bitcoin işlemini yüzde 2 olarak saptayan araştırma akıllara Chainalysisin araştırmasını getirdi. Chainalysis tarafından yapılan araştırma 2019 yılındaki Bitcoin işlemlerinin yalnızca yüzde 1inin yasa dışı faaliyetlere ilişkin olduğunu ortaya koymuştu.

Emniyet kuvvetleri dünya çapında yasa dışı kripto para faaliyetlerini tespit edebilmek için çalışmalar da yapan Ellipticin MIT iş birliği ile ortaya koyduğu bu araştırma yasaya uygun Bitcoin kullanımını yasa dışı Bitcoin işlemlerinden ayırmayı hedefledi.

Ellipticin kurucu ortağı olan Tom Robinson makine öğrenim tekniklerinin yasa dışı işlemleri tespit etmek için oldukça etkili olduğunu söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku